Podatek od darowizny

2013-11-04 3:00

Rodzice męża zamierzają ofiarować mu domek letniskowy. Chcemy, aby był on naszą wspólną własnością. Czy stanie się tak automatycznie, skoro mamy małżeńską wspólność majątkową? Czy jeśli teściowie obdarują i męża, i mnie, będę musiała zapłacić podatek od swojej części darowizny?

Darowizna przekazana pani mężowi nie zostanie objęta wspólnotą majątkową. Niezależnie od tego, jaki ustrój majątkowy panuje w państwa małżeństwie, np. małżeńska wspólnota majątkowa, w sytuacji kiedy mąż otrzyma jakąkolwiek darowiznę, nie znaczy, że otrzyma ją również żona.

Jeśli jednak pani teściowie chcą, aby domek wszedł w skład wspólnego majątku pani męża i pani, mogą go ofiarować wam obojgu. Wtedy jednak będzie pani miała obowiązek zapłacenia podatku od spadków i darowizn, a konkretnie od połowy wartości nieruchomości podarowanej przez teściów, o ile jej wartość przekroczy kwotę zwolnioną od podatku.

Ponieważ w takim wypadku otrzymałaby pani darowiznę nie od najbliższej rodziny, ale od teściów, z tytułu otrzymania darowizny podlegałaby pani opodatkowaniu przewidzianemu dla osób należących do I grupy podatkowej. Zwolnienie z podatku przysługiwałoby pani tylko wówczas, gdyby wartość przekazanej darowizny nie przekroczyła wolnej od podatku kwoty 9637 złotych. Gdyby przekroczyła tę kwotę, od nadwyżki musiałaby pani zapłacić podatek (w zależności od kwoty nadwyżki wg stawek 3-7 procent).

Aby darowizna teściów weszła w skład państwa majątku wspólnego, mogą oni zawrzeć umowę darowizny z panią i pani mężem, a państwo w takim wypadku oboje musicie złożyć oświadczenie o przyjęciu darowizny. Innym sposobem, aby darowizna teściów weszła do majątku wspólnego pani i męża, jest przekazanie jej w drodze umowy synowi, który złoży oświadczenie, że przyjęta przez niego darowizna wejdzie w skład majątku wspólnego. W takiej sytuacji również podlegałaby pani wspomnianemu wyżej opodatkowaniu.

Istnieje jeszcze inna droga prowadząca do tego, aby domek od teściów stał się państwa wspólną własnością. W momencie kiedy pani mąż otrzyma nieruchomość w drodze darowizny, wejdzie ona w skład jego majątku osobistego, co oznacza, że będzie mógł swobodnie nią rozporządzać, a więc np. podarować pani jej połowę. Przyjmując darowiznę od męża, czyli od najbliższej rodziny, będzie pani mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku. Ustawa o podatkach od spadków i darowizn stanowi, że z podatku, bez względu na wartość, są zwolnione darowizny dokonane w gronie najbliższej rodziny. Najbliższą rodziną jest małżonek, zstępni, czyli np. dzieci i wnuki, wstępni, czyli np. rodzice i dziadkowie, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha.

Zastosowanie zwolnienia uzależnione jest od zgłoszenia faktu otrzymania darowizny do urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od zawarcia umowy darowizny. Ponieważ umowy darowizny nieruchomości podpisywane są u notariusza, w tym wypadku obowiązek zawiadomienia fiskusa ciąży na notariuszu.

Podstawa prawna:

Art. 4, 4a, 5, 9 i 14 Ustawy o podatku od spadków i darowizn

Art. 31 i 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki