Trzykrotka

i

Autor: Shutterstock

Dom i ogród

Podlewam tym trzykrotkę raz w tygodniu. Jest gęsta i bujnie rośnie. Domowa odżywka za grosze

2024-10-11 13:14

To jedna z tych roślin, która może zamienić mieszkanie w dżunglę. Trzykrotka jest mało wymagająca i doskonale sprawdza się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Jednak ten popularny kwiat doniczkowy nie lubi przeciągów i potrzebuje słonecznego stanowiska, inaczej marnieje. By trzykrotka rosła bujna i zdrowa warto zasilić ja także nawozem, który możemy zrobić sami.

Trzykrotka to jedna z tych roślin doniczkowych, która rośnie w ekspresowym tempie. W języku angielskim nazywa się ją nawet „inch plant”, czyli calowa roślina, ponieważ według niektórych powiększa się o cal tygodniowo. Zwisające pędy sprawiają, że trzykrotka jest idealna do wyeksponowania w wiszącej doniczce. Pędy można przycinać, żeby roślina miała bardziej zwarty pokrój. Ten popularny kwiat doniczkowy urośnie niemal w każdej glebie, jednak najlepsza będzie żyzna, przepuszczalna ziemia bogata w próchnicę. Podlewanie trzykrotki nie jest skomplikowane. Umiarkowanie nawadniamy podłoże dopiero wtedy, gdy całkowicie wyschnie. Jeśli przesadzisz z wodą, trzykrotka zgnije. Rośliny mocno zagęszczone najlepiej podlewać od dołu, czyli wlewać wodę do podstawki i poczekać, aż wsiąknie w podłoże. Do podlewania można wykorzystać deszczówkę lub przegotowaną, chłodną wodę. Najlepszym stanowiskiem dla trzykrotki będzie jasne miejsce z rozproszonym światłem. Ważna jest też temperatura. Roślina lubi ciepło, ale bez problemu zniesie także niższe temperatury od 10 do 24 stopni C.

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych

Podlewam tym trzykrotkę raz w tygodniu. Jest gęsta i bujnie rośnie. Domowa odżywka za grosze

Jeśli trzykrotka ma zapewnione podstawowe warunki, znakomicie się rozwija, jednak wato raz w roku przesadzić ją do nowej ziemi. Ten zabieg pobudzi roślinę do wzrostu. Do przesadzania można wykorzystać żyzne podłoże do roślin doniczkowych i doniczkę o jedną trzecią większą od obecnej. Trzykrotka jest uprawiana głównie ze względu na kolorowe liście. Starsze okazy mogą także zakwitnąć drobnymi różowo-fioletowymi kwiatkami. W miarę wzrostu rośliny starsze pędy tracą liście i to jest naturalne. Z takich ogołoconych łodyg można pobrać sadzonki pędowe. Liście trzykrotki zachowają swój kolor i nie będą usychać, jeśli umieścimy kwiat na odpowiednim stanowisku. Zbyt ostre słońce nie służy roślinie, podobnie jak zbyt mało światła. Istnieją także odmiany (np. quadricolor), których liście są bledsze niż w innych, a dodatkowo są wybarwione różowymi smugami. Trzykrotkę warto także nawozić. Szczególnie w okresie wegetacyjnym. Przyda się do tego odżywka do roślin zielonych, biohumus albo naturalny preparat z bananowych skórek. Wystarczy pokroić je na mniejsze kawałki, przełożyć do słoika i zalać gorącą wodą. Po 48 godzinach odcedzić. Takim domowym nawozem można podlewać trzykrotkę raz w tygodniu, czyli właściwie za każdym razem, gdy roślina będzie potrzebowała wody.

ZOBACZ TEŻ: Pieniążek rośnie coraz wyżej. Wystarczy, że tak o niego zadbasz, a zapomnisz o żółtych liściach. Piękne zielone krążki ozdobią mieszkanie

Quiz: Kwiatki bratki i? Oto arcytrudny test. Znasz polskie piosenki o kwiatach albo z kwitami w tle?
Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od prostego tekstu, z którym poradzi sobie nawet przedszkolak. Radiowe Nutki w piosence „Kwiatki bratki” wspominają jeszcze o innych kwiatach „dla Malwinki, dla Dorotki”. Jakich?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki