PRZEPISY na DANIA WIGILIJNE - Barszcz, pierniczki i nalewka Ann Applebaum

2012-12-24 12:37

Anna Applebaum-Sikorska, pisarka, felietonistka „The Washington Post”, prywatnie żona Radosława Sikorskiego ostatnio odkryła nową pasję - gotowanie. Oto kilka przepisów na dania wprost na wigilijny stół. Przepisy pochodzą z ksiazki "Przepisy z  mojego ogrodu".

BARSZCZ

Porcja dla sześciu osób
Składniki:
OK. 3 i 3/4 L WODY
4 DUŻE LUB 5–6 MAŁYCH BURAKÓW, UMYTYCH, ALE NIEOBRANYCH,
PRZECIĘTYCH NA PÓŁ
1 CEBULA, UMYTA I OBRANA, PRZECIĘTA NA PÓŁ
3 ZĄBKI CZOSNKU, OBRANE
1 ŁYŻKA OCTU BALSAMICZNEGO
SÓL I PIEPRZ DO SMAKU
6 ŁYŻEK JOGURTU NATURALNEGO, KEFIRU ALBO ŚMIETANY
(opcjonalnie) DO OZDOBIENIA

Przygotowanie:
Napełnij duży garnek wodą i wrzuć do niej buraki, cebulę i czosnek. Gotuj na małym ogniu bez pokrywki co najmniej godzinę albo dłużej, jeśli buraki nie będą odpowiednio miękkie. Wyjmij warzywa łyżką durszlakową i odstaw wywar na bok. Wyrzuć cebulę. Obierz buraki ze skóry — zejdzie z łatwością pod palcami — włóż je do blendera wraz z czosnkiem i zmiksuj na gładką masę. Wlej purée burakowo-czosnkowe do wywaru, dodaj ocet balsamiczny, sól i pieprz do smaku. Wymieszaj.

Jeżeli zupa będzie zbyt gęsta, rozcieńcz ją odrobiną wody; jeżeli zbyt rzadka — postaw na chwilę na gazie. Przed podaniem na zimno nałóż do każdego talerza łyżkę jogurtu lub kefiru, a goście będą mogli go samodzielnie rozprowadzić w barszczu łyżką. Przed podaniem na gorąco można zabielić zupę kilkoma łyżkami śmietany.

NALEWKA MIODOWO-IMBIROWA

Składniki:
1 SZKLANKA MIODU
2 SZKLANKI WODY
4–5 GRUBYCH PLASTERKÓW OBRANEGO KORZENIA IMBIRU
1 LASKA CYNAMONU
½ LASKI WANILII
1 CAŁA GAŁKA MUSZKATOŁOWA
6 CAŁYCH GOŹDZIKÓW
4 CAŁE JAGODY JAŁOWCA
750 ML WÓDKI

Przygotowanie:
Włóż imbir i przyprawy do rondelka, zalej 1 szklanką wody i zagotuj.
Odstaw do wystygnięcia.

W tym czasie w drugim rondelku zmieszaj miód z drugą szklanką wody i doprowadź do wrzenia. Podczas gotowania pamiętaj o odszumowywaniu płynu. Wyłącz gaz natychmiast, gdy płyn się zagotuje, i zostaw do wystygnięcia.

Wlej obie mieszaniny oraz wódkę do litrowego słoja i szczelnie go zamknij. Dalej należy postępować według przepisu na wiśniówkę: po 2 tygodniach przecedź alkohol przez gęste sito (filtr do kawy lub płótno), wyrzuć przyprawy i przelej nalewkę do estetycznej butelki.

PIERNICZKI

Przepis pozwala na przygotowanie około 35 pierniczków.
Składniki:
400 G MIODU
300 G MASŁA
200 G BRĄZOWEGO CUKRU
1 ŁYŻECZKA OLEJU ROŚLINNEGO
2 ŁYŻKI GORZKIEGO KAKAO
PO 2 ŁYŻKI CYNAMONU, MIELONYCH GOŹDZIKÓW, GAŁKI
MUSZKATOŁOWEJ I MIELONEGO IMBIRU
SZCZYPTA SOLI I PIEPRZU
15 G CUKRU WANILIOWEGO LUB 1 ŁYŻKA OLEJKU WANILIOWEGO
1 KG MĄKI
1/2 ŁYŻECZKI SODY OCZYSZCZONEJ
2 i 1/2 ŁYŻECZKI PROSZKU DO PIECZENIA
6 JAJEK

Przygotowanie:
W mikrofalówce rozpuść masło i miód. Przelej do dużej miski, dodaj brązowy cukier oraz olej i wymieszaj. Wsyp kakao, przyprawy (w tym sól i pieprz), świeży imbir oraz olejek waniliowy. Ponownie dokładnie wymieszaj.

Kiedy masa ostygnie, wsyp mąkę, proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną. Dodaj jajka, ucieraj starannie drewnianą łyżką wszystkie składniki, a następnie zagnieć je palcami. Uformuj z ciasta kulę, owiń ją folią spożywczą i zostaw w temperaturze pokojowej na 24 godziny (lub 48, jeżeli nie chcesz piec ciastek od razu).

Nagrzej piekarnik do 150°C. Rozwałkuj ciasto możliwie najcieniej (akurat w tym przepisie nie trzeba oprószać blatu mąką), pilnując wszakże, aby się nie rozerwało. Wytnij z niego ciasteczka. Jeżeli nie masz specjalnych foremek, posłuż się odwróconym kieliszkiem do wina, co pozwoli na uzyskanie kół i półksiężyców. Dekorowanie: tradycyjnie pierniczki ozdabia się suszonymi owocami i orzechami — rodzynkami, pokrojonymi migdałami, suszonymi morelami, kandyzowaną skórką pomarańczową — ale można użyć kupnych posypek (wolą je na przykład moje dzieci). Kto lubi, może także posypać pierniczki cukrem pudrem. (Jakkolwiek je ozdobisz, będą ładnie wyglądać). Aby ozdoby lepiej trzymały się na cieście, przygnieć je delikatnie wałkiem tuż przed rozłożeniem pierniczków na blasze (nie trzeba
jej smarować tłuszczem).

Pierniczki z naprawdę cienkiego ciasta wystarczy piec 7–8 minut, nieco grubsze należy trzymać w piekarniku przez dziesięć minut. Po wyjęciu powinny być ciemne na wierzchu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki