stół światęczny

i

Autor: Bill McChesney/commons.wikimedia.org Wielkanocna biesiada w ograniczonym składzie?

Przepisy polityków na I i II dzień świąt

2020-12-15 6:31

Pierwszy i drugi dzień Świąt to okazja do spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Przygotowujemy wtedy potrawy lubiane przez wszystkich biesiadników. Najczęściej na obiad podajemy dania mięsne, jemy bigos, sałatki, pasztety i tradycyjne ciasta - makowiec czy piernik. Zobacz, co przygotowują na świąteczny stół znani politycy.

Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL

Na świątecznym stole zawsze jest pieczony łosoś. W wigilię oczywiście jest barszcz z uszkami, następnego dnia pieczony indyk, dużo ciast i bakalii.

* Pieczony łosoś

Filet umyć wodą, wysuszyć. Posypać solą i pieprzem, obłożyć plasterkami cytryny i koperkiem. Zapakować w folię aluminiową. Rozgrzać piekarnik do 220 st. C. Włożyć do piekarnika i obniżyć temperaturę do 180 st. C. Sprawdzać temperaturę ryby termometrem do pieczenia. Jak temperatura wewnątrz ryby osiągnie 60 st. C, łosoś jest gotowy. Można do niego zrobić sos ze śmietany i koperku.

* Pieczony indyk

Rozgrzać piekarnik do 230 st. C. Posmarować indyka obficie masłem. Piec indyka przez 30 minut na każdy kilogram wagi w temperaturze 165 st. C. Kiedy temperatura mięsa (pierś/ udko) osiągnie 80 st. C, indyk jest gotowy. Przez większość czasu, indyk jest przykryty folią aluminiową. Należy zdjąć folię na ostatnie 30 minut, żeby się zrobił chrupki. Można zrobić nadzienie, z 2 cebul (drobno posiekanych), 2 zielonych selerów (też posiekanych), 250 g pieczarek, albo innych świeżych grzybów, kostki masła, szałwii, pietruszki, rozpuszczonej kostki bulionowej i bułki tartej. Wszystko wymieszać i wsadzić w środek indyka

Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PIS

Dobór potraw odzwierciedla tradycje regionalne i rodzinne. Muszą być ryby. Na ciepło karp, ale także np. pstrąg czy dorsz. Na zimno jest także śledź w oleju i w sosie śmietanowym z cebulą. Moim udziałem jest przygotowanie sałatki jarzynowej.

* Sałatka jarzynowa

Skład pokrojonych warzyw i owoców dość „klasyczny”: seler, marchew, pietruszka, kiszony ogórek, groszek, jabłko, trochę ( nie za dużo) majonezu, oczywiście najlepszy z Grudziądza. Z przypraw tylko pieprz i sól. Nie dodaję składnika mięsnego. Każdy sam decyduje czy woli śledzia, czy wędlinę, czy jeszcze coś innego.

* Czerwony barszcz

Solidny wywar mięsny, wywar z warzyw (gotowanych na sałatkę), duża ilość buraków ćwikłowych z własnego warzywnika, uzupełnianych z zaprzyjaźnionego gospodarstwa ekologicznego. Można dodać kwasu z kiszonych buraków. Do tego suszone grzyby, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz, sól i dużo majeranku. Wskazany kawałek wędzonki dla smaku i zapachu.

Wigilijne przepisy gwiazd

Magdalena Biejat, posłanka Lewicy

Bez tych potraw nie wyobrażam sobie świąt. Jako, że jestem weganką, przepisy są bez mięsa

* Zupa grzybowa z łazankami

Składniki:

pęczek włoszczyzny,

2 sznurki suszonych prawdziwków i podgrzybków,

2 liście laurowe,

3 ziela angielskie,

6 ziaren pieprzu,

2 jajka

Sposób przygotowania:

Ugotować wywar z włoszczyzny z liśćmi laurowymi, zielem angielskim i ziarnami pieprzu. Po ok. 45 minutach, kiedy warzywa zmiękną, wyjąć marchewkę i pokroić w kostkę (przyda się do podania). Suszone prawdziwki z podgrzybkami namoczyć w wodzie. Kiedy zmiękną, przepłukać i pokroić w paski. Dorzucić do wywaru z warzyw. Gotować na małym ogniu przez ok. 45 minut. Wyjąć włoszczyznę z garnka.

Przed podaniem dobrze zagrzać zupę, nie doprowadzając do wrzenia. W kubku rozrobić dwa żółtka, dolać do nich powoli ciepłą zupę uważając, żeby się nie ścięły. Dobrze wymieszać i wlać do garnka z zupą. Podawać z łazankami, pokrojoną w kostkę marchewką i natką pietruszki.

* Wegański bigos

Składniki:

1 cebula,

2 ząbki czosnku,

1 łyżeczka kminku,

1 łyżeczka cząbru,

2 goździki,

2 liście laurowe,

2 ziela angielskie,

kilka ziaren jałowca,

1 kg białej kapusty,

1 kg kapusty kiszonej,

po garści suszonych grzybów i suszonych śliwek,

1/2 szklanki brązowej soczewicy,

4 łyżki sosu sojowego,

½ szklanki czerwonego wytrawnego wina

Sposób przygotowania:

Kilka godzin przed gotowaniem namoczyć grzyby w zimnej wodzie. Kapustę kiszoną przepłukać i poszatkować. Soczewicę trzeba wcześniej podgotować. Na dnie garnka rozgrzać olej, dorzucić pokrojoną w paski cebulę i czosnek (wrzucam dwa ząbki w całości). Kiedy cebula się zeszkli, dodać kapustę kiszoną i wszystkie przyprawy, dolać szklankę wody i pół łyżeczki soli. Następnie poszatkować białą kapustę, grzyby pokroić na mniejsze kawałki i dodać je razem ze śliwkami, wodą z moczenia grzybów i soczewicą do gotującej się kapusty. Dodać sos sojowy i wino. Gotować na małym ogniu przez 2-3 godziny mieszając od czasu do czasu i uważając, żeby bigos się nie przypalił (można w czasie gotowania dolewać trochę wody).

* Kisiel z żurawiny

Składniki:

1 kg świeżej żurawiny,

cukier do smaku (ok. 10 łyżek),

4 czubate łyżki mąki ziemniaczanej

Sposób przygotowania:

Zamrozić żurawinę na kilka dni przed przygotowaniem. Wyjąć z zamrażarki, przepłukać wodą i nie odmrażając włożyć do garnka i zalać wodą. Wody musi być tyle, żeby ledwo przykrywała żurawinę. Dodać cukru, gotować 45 min., dopóki wszystkie owoce nie pękną i zmiękną. Odstawić do ostygnięcia, zblendować. Ponownie zagotować, zmniejszyć ogień i dolewać mąkę ziemniaczaną rozrobioną w pół szklanki wody.

Dodatkowo z beszamela

* Ajerkoniak domowej roboty

Niskoprocentowy, łagodnie rozgrzewający napój idealny na Boże Narodzenie.

Składniki:

5 dużych jajek

1/3 litra tłustego mleka

300 g cukru pudru

łyżeczka cukru waniliowego

szklanka spirytusu 90 proc.

150 ml koniaku lub brandy

Sposób przygotowania:

Mleko zagotować i dodać do niego cukier waniliowy. Pozostawić do wystygnięcia.

Gdy mleko stygnie, ubić żółtka z cukrem na gęstą gładką masę. Do masy z żółtek dodać powolutku mleko cały czas mieszając. Bardzo wolno i cały czas mieszając trzepaczką lub mikserem dolać spirytus i koniak. Mieszać jeszcze przez jakiś czas.

Płyn wlać przez lejek do dużej butelki, zakorkować i odstawić w chłodne miejsce na tydzień. Raz dziennie trzeba potrząsnąć butelką, by wymieszać płyn.

Jak zrobić świąteczną girlandę

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki