Rak piersi - możesz wygrać

2008-05-14 16:22

Ze statystyk wynika, że rocznie z powodu raka piersi umiera w Polsce ponad pięć tysięcy kobiet. To tragiczne żniwo można ograniczyć.

Warto pamiętać, że guz, by osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Przy systematycznej kontroli, badaniu palpacyjnym przez ginekologa, a także dzięki regularnemu wykonywaniu USG i mammografii można wykryć guzki na etapie, gdy są małe i łatwiejsze do wyleczenia. Każdą zmianę w wyglądzie piersi trzeba pokazać lekarzowi. Nie musi być to zmiana nowotworowa, ale lepiej to sprawdzić. 80 procent zmian w piersiach to niegroźne torbiele, gruczolakowłókniaki lub brodawczaki, które nie wymagają leczenia farmakologicznego czy operacyjnego.

Badać i badać

Do podstawowych badań profilaktycznych piersi zalicza się ultrasonografię i mammografię.

- Ultrasonografia - powinna ją regularnie przeprowadzać każda kobieta, która ukończyła 30 lat. Jest to całkowicie bezbolesne badanie sutków za pomocą ultradźwięków. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.  Można je też przeprowadzić w każdym dniu cyklu miesiączkowego. Leżącej pacjentce lekarz smaruje piersi żelem, który ułatwia przewodzenie sygnałów. Następnie głowicą aparatu, centymetr po centymetrze ogląda na monitorze tkankę. Badanie pozwala wykryć zmiany wielkości od pięciu milimetrów i odróżnić guz nowotworowy od zwykłej torbieli. USG nie zastępuje mammografii. Są to badania uzupełniające się.

- Mammografia - powinna być wykonywana raz w roku przez wszystkie panie, które ukończyły 40 lat. Polega na prześwietleniu obu piersi małą dawką promieni RTG. Najpierw jedną, a potem drugą pierś układa się na specjalnej płycie i dociska drugą płytą. Badanie nie wymaga znieczulenia. Następnie kontrolowaną pierś ustawia się nieco ukośnie i prześwietla. To samo robi się z drugą piersią. Na mammografię najlepiej wybrać się w drugiej połowie cyklu, czyli po owulacji. Tradycyjnym aparatem można wykryć guzki wielkości od trzech milimetrów. Mammografy cyfrowe pozwalają rozpoznać milimetrowe zmiany.

W obu przypadkach badanie przeprowadza się w ten sam sposób. Różnica polega na tym, że obraz z aparatu cyfrowego pojawia się na ekranie monitora, a nie na kliszy fotograficznej. Można go dowolnie powiekszyć, oglądać pod różnymi kątami i w wybranych fragmentach. Podejrzane zmiany. Bywa, że wynik USG lub mammografii niepokoi lekarza i wówczas kieruje kobietę na dalsze badania.

Więcej w poradnikzdrowie.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki