Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, Piekary Śląskie - przewodnik, co warto zobaczyć

2010-03-07 12:40

Już w XVII wieku okoliczny lud masowo gromadził się, by oddać cześć Piekarskiej Pani. W 1676 roku miało miejsce wydarzenie, które ugruntowało wiarę w nadzwyczajną moc wizerunku. Matka Boża, przed której obliczem modlono się o ustąpienie zarazy, która wybuchła w Tarnowskich Górach, wysłuchała próśb. Tarnogórzanie jako pierwsi nazwali obraz "Mater Admirabilis" - Matką Przedziwną.

Wtedy też odbyła się pierwsza tak zwana pielgrzymka ślubowana: wierni podjęli zobowiązanie, że całą osadą będą corocznie pielgrzymować przed oblicze Maryi, aby podziękować za okazane łaski. Sława obrazu rosła i kiedy w 1680 roku zaraza opanowała Pragę, cesarz austriacki poprosił o wypożyczenie ikony. Matka Boska Piekarska, przeniesiona w procesji ulicami Pragi, kolejny raz uczyniła cud. Wówczas arcybiskup praski nadał obrazowi miano "cudownego", niejako urzędowo potwierdzając jego moc.

Dzisiaj w pielgrzymkach do obrazu uczestniczy co roku ok. 150 tys. pątników. W 1965 roku uroczystościom rekoronacyjnym obrazu przewodniczył kardynał Stefan Wyszyński. Karol Wojtyła, do momentu wyboru na papieża, co roku pielgrzymował do Piekar i odprawiał msze dla ludzi ciężkiej pracy. W 1979 r., podczas spotkania Górnego Śląska z Janem Pawłem II na Jasnej Górze, papież podarował Matce Bożej Piekarskiej stułę i świecę, a w 1983 r. - złoty różaniec. W lipcu 1986 roku sanktuarium piekarskie odwiedziła Matka Teresa z Kalkuty.

Warto zobaczyć:

XIX-wieczną bazylikę Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja. Można w niej zobaczyć piękny stary ołtarz przeniesiony z nieistniejącego już drewnianego kościoła św. Bartłomieja.

XVIII-wieczną kopię XV-wiecznej ikony Matki Bożej z Dzieciątkiem namalowanej na lipowej desce.

Kalwarię Piekarską wzniesioną na wzgórzu zwanym Cerekwicą. W kalwarii znajduje się m.in. Dolina Jozafata, rzeczka Cedron i Góra Oliwna z Grotą i ogrodem Getsemani, Wieczernik i i Pałac Kajfasza. Znajduje się tu też ciąg 15 kaplic różańcowych rozmieszczonych wzdłuż muru otaczającego wzgórze.

Informacje dla pielgrzymów:

Miejscowy "Dom Pielgrzyma" to odrestaurowana zabytkowa kamienica, przystosowana do obsługi indywidualnych pielgrzymów i grup zorganizowanych. Oferuje noclegi i wyżywienie dla około 50 osób. "Dom Pielgrzyma", ul. ks. J. Popiełuszki 6, Piekary Śląskie, tel. (032) 281-03-20.

Centrum Pielgrzymkowe znajduje się przy Bazylice Piekarskiej, ul. ks. Ficka 7a, Piekary Śląskie, tel. (032) 767-99-81. Oferuje przewodnika po sanktuarium zarówno dla indywidualnych pątników, jak i grup pielgrzymkowych, przyjmuje zgłoszenia pielgrzymek.

Jak dojechać:

Piekary Śląskie to miasto w środkowej części województwa śląskiego, nad Brynicą, na Wyżynie Śląskiej. Dojechać można tu łatwo z miast Górnego Śląska, samochodem lub autobusem. Z Katowic: dojazd trasą nr 79 (15,9 km) trwa ok. 19 minut. Z Bytomia trasą nr 911 (6 km) podróż trwa ok. 9 minut. Uwaga: za przejazdem kolejowym należy skręcić w ul. Bytomską.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki