Skręcenie, zwichnięcie, stłuczenie, odmrożenie - pierwsza pomoc przy KONTUZJI

i

Autor: thinkstockphotos.com Skręcenie, zwichnięcie, stłuczenie, odmrożenie - pierwsza pomoc przy KONTUZJI

Skutki upadków – stłuczenia, zwichnięcia, siniaki

2020-10-19 15:25

Coraz bardziej ślisko po deszczach, coraz częściej lecimy więc z nóg. Skutki to potłuczenia kolan, zwichnięte kostki, siniaki w najmniej spodziewanych miejscach. Aż trudno uwierzyć, ile części ciała możemy sobie potłuc w trakcie zwykłego upadku. Wszystko dlatego, że człowiek instynktownie usiłuje utrzymać równowagę, na przykład wymachując rękami, za cenę licznych, zamiast jednego wielkiego siniaka na pupie lub dwóch dużych na kolanach. Co jednak zrobić, kiedy równowaga mimo młynków i wywijanych w locie „półśrub weneckich” nie została utrzymana i po upadku zostały nam stłuczenia, zwichnięcia, siniaki?

Stłuczenie

To mechaniczne uszkodzenie tkanki podskórnej lub mięśnia. Towarzyszy mu zasinienie skóry i obrzęk. Nawet jeśli obrzęk i zasinienie nie są duże, nie wolno rozcierać obolałych miejsc. Ta metoda może jedynie zaszkodzić, bo zwiększa uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych i podskórny wypływ krwi. Nawet kremów, czy maści „na stłuczenia” nie wolno wcierać energicznie. Na potłuczone miejsca przykładamy zimne okłady (na przykład z lodu lub specjalnego okładu chłodzącego), ale trzeba pamiętać, by lód był izolowany od skóry: kawałkiem gazy, folii, płótna. Zimno zmniejsza krwawienie wewnętrzne. Ale uwaga - bardzo zimny okład trzymany w miejscu ponad pół godziny może spowodować odmrożenie! Dlatego po dwudziestu minutach należy zastąpić go gazą nasączoną popularnym altacetem - środkiem zmniejszającym opuchliznę. Można też posmarować stłuczone miejsce jakimkolwiek innym środkiem na stłuczenia dostępnym bez recepty. Po przerwie lód można przyłożyć ponownie. Na stłuczone miejsce warto założyć opatrunek uciskowy (zapobiegający puchnięciu). Jeśli stłuczenie jest duże: krwiak i opuchlizna powiększają się szybko, uszkodzone miejsce puchnie, a ból jest tak silny, że na przykład nie można poruszać kończyną, musi je obejrzeć lekarz. Może się okazać, że nastąpiło rozległe stłuczenie mięśni lub stawów, duże uszkodzenie naczyń, a nawet nerwów. Niepokojący jest także przedłużający się ból stłuczonego miejsca (nawet jeśli powierzchowny krwiak szybko znika).

ZWICHNIĘCIE KOSTKI - objawy, pierwsza pomoc, rehabilitacja i leczenie

i

Autor: Thinkstockphotos.com ZWICHNIĘCIE KOSTKI - objawy, pierwsza pomoc, rehabilitacja i leczenie

Zwichnięcie

To uraz kończyny w wyniku którego przemieszczają się końce kości. Objawy zwichnięcia są podobne jak przy stłuczeniu, z tym, że towarzyszy mu znacznie większy ból. Środkami zaradczymi są w zasadzie te same metody, które stosuje się przy stłuczeniu, z tym, że zawsze są one doraźne. Przy zwichnięciach konieczna jest bowiem diagnoza lekarska (w razie potrzeby także nastawienie kończyny i założenie gipsu).

Siniak

To uszkodzenie drobnych, podskórnych naczyń krwionośnych. Powstaje w wyniku uderzenia, stłuczenia tkanek lub ich ucisku. Siniaków nie można rozmasowywać. Drobne znikną znacznie szybciej, jeśli posmarujemy je (delikatnie) kremem z witaminą K, która przyspiesza ich gojenie przez korzystny wpływ na krzepliwość krwi. Obkurczająco i jednocześnie wzmacniająco na naczynia krwionośne wpływa mirt, arnika (wzmacnia ścianki naczyń) i miłorząb japoński (poprawia krążenie krwi w drobnych naczyniach). Kremy i maści zawierające wyciągi z tych roślin szybko rozjaśnią zasiniałe miejsca. Warto też zażyć wzmacniającą i uszczelniającą naczynia krwionośne witaminę C i rutinoscorbin (uszczelniająco działa zawarta w nim rutyna).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki