Ruta zwyczajna

i

Autor: GettyImages Ruta nie lubi gleb podmokłych, w takich warunkach często choruje

Lecznicza moc ruty

2020-10-16 11:13

Ruta zwyczajna to bylina o mocnym aromatycznym zapachu. Zawiera rutynę- stąd nazwa. Ten cenny składnik wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, jest składnikiem wielu leków dostępnych bez recepty oraz kosmetyków służących do pielęgnacji cery naczynkowej czy likwidowania rozstępów.

Najpopularniejsze są leki z rutyną stosowane w przeziębieniach i grypie. W połączeniu z witaminą C, a często także wapniem, cynkiem czy selenem zmniejszają katar i poprawiają odporność. Drugą grupą leków są preparaty wzmacniające naczynia żylne, zapobiegające żylakom i opuchnięciom.

Rutyna wzmacnia i uszczelnia najmniejsze naczynia krwionośne, czyli naczynia włosowate. Zapobiega dzięki temu powstawaniu pajączków i powoduje ich zmniejszenie. Poprawia również elastyczność ścian naczyń krwionośnych, zapobiega pojawianiu się obrzęków i opuchnięć, zwłaszcza nóg. Ma też działanie antyoksydacyjne, zwalczając wolne rodniki. Preparaty z ruty łagodzą skurcze mięśni gładkich jelit, dróg żółciowych i moczowych. Uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając ich kruchości i łamliwości. Działają uspokajająco.

Z ruty możemy przygotować napar i nalewkę.

Napar: 1 łyżeczkę ziela zalewamy szklanką wrzącej wody i parzymy pod przykryciem 15 minut. Po odcedzeniu pijemy 2 razy dziennie po szklance.

Nalewka: 100 g suszonego ziela zalewamy 1/2 litra spirytusu. Odstawiamy na 7 dni. Odcedzamy i zlewamy do butelki. Pijemy 2 -3 razy dziennie po 20 -30 kropli na kieliszek wody.

Czytaj też: Herbata na zdrowie - która na co pomoże

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki