Sprawdzony sposób na najlepsze kiszone ogórki. Zrób to przed kiszeniem, a nie będą puste

i

Autor: Shutterstock Sprawdzony sposób na najlepsze kiszone ogórki. Zrób to przed kiszeniem, a nie będą puste

Ale to proste!

Co zrobić żeby kiszone ogórki nie były puste w środku? Bajecznie prosty sposób na pyszne przetwory. Ważne, by zrobić to jeszcze przed kiszeniem

2023-08-01 14:50

Dobry przepis na kiszone ogórki jest na wagę złota. Choć przygotowanie przetworów wydaje się banalnie proste, to nie zawsze wychodzą takie, jak byśmy chcieli. Czasami po otwarciu słoika okazuje się, że zamiast pysznych i chrupiących, ogórki są miękkie, puste w środku i nieprzyjemnie pachną. Na szczęście jest prosty sposób, by temu zapobiec.

O tym, jak się kisi ogórki, Polacy mogliby napisać kilka książek. Każdy ma swój genialny sposób na zdrowe kiszonki. Jedni dodają liście dębu i korzeń chrzanu, które sprawiają, że ogórki kiszone są twarde, inni uważają, że podstawą jest dobra woda. Jeszcze inni mają złotą proporcją na przygotowanie solanki. Jednak podstawą dobrych kiszonych ogórków jest jakość składników.

Jakie ogórki są najlepsze do kiszenia? Te odmiany będą pyszne

Najlepsze ogórki do kiszenia pochodzą ze starych odmian. Ogórki śremskie, octopus i sonate doskonale nadają się do przetworów. Do kiszenia wybieraj niewielkie egzemplarze z wieloma wypustkami. Ważne, by były to jak najbardziej naturalne warzywa. Jeśli będą przenawożone, kiszonki szybko się zepsują. Poznasz to otwarciu słoika, kiedy poczujesz nieprzyjemny zapach.

Sprawdzony sposób na najlepsze kiszone ogórki. Zrób to przed kiszeniem, a nie będą puste

Czasami nawet najlepsze ogórki z domowego ogródka, po ukiszeniu okazują się puste. Wszystko zależy od wilgoci. Suche lato sprawia, że warzywa tracą jędrność, bywają też gorzkie. Sprawdzonym sposobem na to, żeby sobie z tym poradzić, jest namoczenie ogórków w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Zanim włożymy je do słoików, zostawmy je na kilka godzin w chłodnej kąpieli. Dopiero po tym czasie możemy zabierać się za robienie przetworów z ulubionego przepisu.

Ile soli do ogórków? Złote proporcje, dzięki którym małosolne i kiszone będą pyszne

Ogórki małosolne i kiszone przygotowuje się tak samo, z tym że małosolne są gotowe po trzech dniach a kiszone po mniej więcej dwóch tygodniach. Dlatego nie ma różnicy w proporcjach soli i wody. Najprostszy przepis na przygotowanie solanki to łyżka soli na litr wody. Dobrze, by była to sól kamienna, a nie jodowana. Ważne też, by kisić ogórki w szklanych lub kamionkowych naczyniach. Te przygotowane w plastikowych pojemnikach są szkodliwe, o czym piszemy tu.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego pomidory nie dojrzewają w całości? Żółta piętka oznacza brak tego składnika. Oto prosty domowy sposób na dorodne i dojrzałe pomidory

Sonda
Robisz kiszone ogórki?
Tańczące z Promocjami 31.07

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki