Studia czekają na ciebie

2009-09-11 7:00

Jest dobra wiadomość dla wszystkich spóźnialskich albo tych, którym powinęła się noga przy rekrutacji na wymarzone studia. Uczelnie publiczne i prywatne ciągle dysponują wolnymi miejscami.

Trzeba się pospieszyć. Na większości uczelni terminy zgłaszania się mijają w pierwszej połowie września. Jednak ciągle jest w czym wybierać. Dotyczy to nawet studiów stacjonarnych.

Każdy coś znajdzie

Wolnymi miejscami dysponują zarówno uniwersytety, jak i uczelnie techniczne czy ekonomiczne. Indeksy czekają na wielu kierunkach. Trzeba raczej zapomnieć o tych najbardziej obleganych, jakimi w tym roku były m.in. hispanistyka czy psychologia. Jednak nadal można znaleźć dla siebie coś ciekawego.

Niektóre uniwersytety ciągle mają bogatą ofertę filologiczną. Na większości uczelni jest to przede wszystkim filologia rosyjska. Można jednak też natrafić na wolne miejsca na iranistyce, białorutenistyce czy filologii klasycznej. Z dziedzin ścisłych jest też fizyka.

Duży wybór jest dla typowych "ścisłowców". Politechniki dysponują wolnymi miejscami na takich kierunkach, jak: elektronika i technika informacyjna, fizyka, inżynieria produkcji, budownictwo czy petrochemia.

Ci, którzy nie obawiają się studiować w języku angielskim, mogą się wybrać na inżynierię lądową, środowiska czy też elektronikę i technikę informacyjną.

Na studiach niestacjonarnych wybór jest jeszcze ogromny, i to nawet w najbardziej renomowanych szkołach. Dostępne są miejsca na bardzo atrakcyjnych kierunkach.

Rekrutacja

Większość uczelni ma obecnie świetnie rozbudowane strony internetowe. Można tam zdobyć wszelkie informacje na temat tego, na jakie kierunki można jeszcze składać dokumenty. Zazwyczaj znajdują się tam też kwestionariusze, które można sobie wydrukować. Często jest również wymagane zarejestrowanie się na uczelnianej stronie.

W przypadku dodatkowego naboru decydują te same czynniki, co przy rekrutacji w lipcu. Decydujący jest wynik egzaminu maturalnego - w pierwszej kolejności przyjmowane są osoby z najlepszymi świadectwami maturalnymi (choć zdarza się, że niektóre uczelnie biorą pod uwagę kolejność zgłoszeń).

Jakie studia

W dzisiejszym świecie wykształcenie to podstawa w osiągnięciu sukcesu w życiu. Zniknął już straszak, jakim było pójście do wojska. Jednak warto rozpocząć studiowanie nawet wtedy, gdy nie dostaniemy się na wymarzony kierunek. Zdarza się, że studia, które początkowo mogły wydać się nieciekawe, z czasem okażą się niezwykle interesujące.

Wybierając dla siebie kierunek studiów, trzeba też sprawdzać, jakie da nam on możliwości znalezienia dobrej pracy. Dużą szansę stwarza tu np. niezbyt doceniana rusycystyka. Tradycyjnie jest ona pod koniec wakacji jednym z najsłabiej obsadzonych kierunków. Jednak znajomość języka, którym posługują się mieszkańcy największego naszego sąsiada, może być opłacalna.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki