Super Senior: nowe świadczenie dla rolników

2014-09-15 4:00

Częściowa emerytura rolnicza przysługiwać będzie rolnikom i domownikom, którzy spełnią następujące warunki: kobiety - po ukończeniu 62 lat i udowodnieniu 35-letniego okresu podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, mężczyźni - po osiągnięciu 65 lat i udowodnieniu 40-letniego okresu podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.  

Częściowa emerytura rolnicza to nowe świadczenie emerytalne dla rolników, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego

Częściowa emerytura rolnicza przysługiwać będzie rolnikom i domownikom, którzy spełnią następujące warunki:

kobiety - po ukończeniu 62 lat i udowodnieniu 35-letniego okresu podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu

mężczyźni - po osiągnięciu 65 lat i udowodnieniu 40-letniego okresu podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu

Z emerytury częściowej będą mogli skorzystać:

kobiety urodzone po 1958 r., czyli będzie to możliwe od 2021 r.

mężczyźni urodzeni po 1947 r., czyli jest to możliwe od 2013 r.

Dorabianie bez ograniczeń

Częściowa emerytura rolnicza wypłacana będzie w wysokości 50 proc. kwoty emerytury rolniczej ustalanej na normalnych zasadach i nie będzie podwyższana do wysokości emerytury podstawowej.

Ważne jest to, że osoba pobierająca emeryturę częściową będzie mogła nadal prowadzić działalność rolniczą. Inaczej niż w systemie powszechnym (ZUS) pobieranie częściowej emerytury nie będzie miało wpływu na wysokość przyszłego świadczenia i nie będzie ono z tego powodu zawieszane lub zmniejszane. Emerytura częściowa nie będzie również zmniejszana ani zawieszana, gdy emeryt będzie osiągał przychody z tytułu działalności pozarolniczej podlegającej ubezpieczeniu społecznemu (np. z umowy o pracę).

Kiedy na emeryturę częściową

Wypłata pełnej emerytury rolniczej (części składkowej wraz z częścią uzupełniającą) uzależniona będzie od warunków ogólnych wynikających z przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników dotyczących zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej. Ze względu na stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego kobiety będą mogły skorzystać z częściowej emerytury rolniczej dopiero od 2021 r., tj. kobiety urodzone po 31 grudnia 1958 r. Jednakże kobiety urodzone po 31 grudnia 1958 r., ale do 31 grudnia 1962 r. będą jeszcze mogły skorzystać z wcześniejszej emerytury rolniczej, o ile spełniły wymagane do jej przyznania warunki do końca 2017 r., z kolei mężczyźni (urodzeni do 31 grudnia 1957 r.) mogą przechodzić na częściową emeryturę rolniczą już od 1 stycznia 2013 r., jednakże, tak samo jak w przypadku kobiet, mogą jeszcze skorzystać z wcześniejszej emerytury rolniczej.

Zobacz też: Super Historia: WOJNA trzynastoletnia. Decydujące starcie

Konieczny wniosek

Żeby dostać emeryturę częściową, trzeba będzie złożyć wniosek o przyznanie częściowej emerytury rolniczej (na takich samych zasadach, jak w przypadku emerytury rolniczej w pełnym wieku emerytalnym).

Z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego przez osobę uprawnioną częściowa emerytura rolnicza zostanie z urzędu zamieniona na emeryturę rolniczą i wówczas część uzupełniająca emerytury rolniczej może ulec zawieszeniu, jeżeli emeryt nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

Dodatki przysługują

Przy częściowej emeryturze rolniczej będą wypłacane te wszystkie dodatki, które są przyznawane emerytom, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny. Dodatki przyznawane są na wniosek emeryta złożony do jednostki organizacyjnej KRUS najbliższej miejsca zamieszkania rolnika. Wyjątkiem są: dodatek pielęgnacyjny z tytułu ukończenia 75 lat i dodatek dla 100-latka, przyznawane z urzędu, po ukończeniu przez emeryta stosownego wieku.

Dodatek pielęgnacyjny - 206,76 zł, a dla inwalidy wojskowego 310,14 zł

Przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli została ona uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat (ten ostatni, pod warunkiem że nie prowadzi działalności rolniczej).

Dodatek kombatancki lub z tytułu tajnego nauczania - 206,76 zł

Przysługuje wyłącznie osobom mającym uprawnienia kombatanckie lub tym, które zostały uznane za osoby represjonowane (wdowa i wdowiec po kombatancie nie mają prawa do dodatku kombatanckiego).

Zobacz też: Polski transport z pomocą na Ukrainę obrabowany! Czy to już TRZECIA WOJNA ŚWIATOWA?!

Dodatek weterana poszkodowanego

Przysługuje osobie o statusie weterana poszkodowanego, a jego wysokość zależy od ustalonego procentu uszczerbku na zdrowiu.

Ryczałt energetyczny - 165,71 zł

Przyznawany jest kombatantom (również wdowom i wdowcom po nich) oraz niektórym osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych, a także wdowom po żołnierzach górnikach, pobierającym emeryturę lub rentę. Kwotę określa Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Świadczenie pieniężne za pracę przymusową - nie więcej niż 206, 76 zł

Przysługuje w wysokości 2 proc. emerytury podstawowej za każdy pełny rok pracy wykonywanej w określonych rygorach i pod groźbą kary.

Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach III Rzeszy i ZSRR - nie więcej niż 206,76 zł

Przysługuje wyłącznie osobom, które nie mają ustalonego prawa do dodatku kombatanckiego oraz dodatku za tajne nauczanie. Świadczenie pieniężne w maksymalnej wysokości przysługuje za 20 miesięcy trwania pracy przymusowej.

Świadczenie pieniężne i uprawnienia dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych - nie więcej niż 206,76 zł

Przysługuje w maksymalnej wysokości za 20 miesięcy trwania pracy przymusowej.

Przyznawane jest na podstawie zaświadczenia wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Dodatek kompensacyjny - 31,01 zł

Przysługuje osobom uprawnionym do dodatku kombatanckiego i ryczałtu energetycznego lub dodatku za tajne nauczanie i ryczałtu energetycznego oraz wdowom (wdowcom) pozostałym po ww. osobach i wynosi 15 proc. wysokości dodatku kombatanckiego.

Refundacja z tytułu opłacanej składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC lub dobrowolne ubezpieczenie AC

Przysługuje inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I i II grupy inwalidów w wysokości 50 proc. opłaconej składki na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów samochodowych lub na dobrowolne ubezpieczenie casco pojazdów samochodowych.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki