Super Senior: Sprawdź co przysługuje inwalidom wojennym

2014-09-15 4:00

Inwalidom wojennym przysługują uprawnienia związane z ochroną zdrowia i dodatkową pomocą społeczną. Mogą również liczyć na przysługującą im refundację.

Inwalidą wojennym jest żołnierz, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego w związku z działaniami wojennymi lub mającymi charakter wojennych w czasie pełnienia w okresie wojny 1939-1945 służby w Wojsku Polskim, w polskich formacjach wojskowych przy armiach sojuszniczych oraz w oddziałach ruchu podziemnego lub partyzanckiego prowadzących na obszarze państwa polskiego walkę z hitlerowskim okupantem, lub uczestniczenia w walkach z oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz grupami Wehrwolfu.

Inwalidzie wojennemu przysługują również uprawnienia związane z ochroną zdrowia, pomocą społeczną, jak również uprawnienia do refundacji.

Bez kolejki w przychodni i w szpitalu

Inwalidzi wojenni mają prawo do świadczeń poza kolejnością w aptekach i wszystkich placówkach medycznych (np.w szpitalach, poradniach specjalistycznych, placówkach pielęgnacyjno- -opiekuńczych). Inwalidów wojennych nie obowiązuje lista kolejkowa, świadczenia powinny być im udzielone w możliwie najkrótszym czasie. Nie muszą mieć skierowania, żeby korzystać z ambulatoryjnych porad i świadczeń specjalistycznych. Inwalidzi wojenni mają też prawo do skierowania na pobyt w sanatorium co najmniej raz na 3 lata (niezależnie od przysługującego im z tytułu zatrudnienia urlopu wypoczynkowego). Inwalidzi wojenni, wymagający szczególnej opieki, mają też prawo pierwszeństwa w przyznaniu miejsca w domu kombatanta lub w domu pomocy społecznej.

Bezpłatne leki i przedmioty ortopedyczne

Inwalidom wojennym przysługują bezpłatne leki oznaczone symbolami "Rp" lub "Rpz" w decyzji dopuszczającej do obrotu oraz wpisane do Rejestru produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Receptę na bezpłatne leki może wystawić uprawniony lekarz - na podstawie dokumentu potwierdzającego uprawnienia. Dokumentem potwierdzającym uprawnienia inwalidów wojennych jest aktualna książka inwalidy wojennego. Inwalidzi mają też prawo do otrzymania bezpłatnie przedmiotów i środków pomocniczych (na podstawie zalecenia lekarza).

Zobacz też: Super Historia: WOJNA trzynastoletnia. Decydujące starcie

Leki dla wdów i małżonków

Wdowom i wdowcom po inwalidach wojennych uprawnionych do renty rodzinnej również przysługuje prawo do bezpłatnych leków oznaczonych symbolem Rp w decyzji dopuszczającej do obrotu oraz wpisane do Rejestru produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dokumentami potwierdzającym ich uprawnienia do bezpłatnego zaopatrzenia w leki są m.in.: decyzja ZUS o przyznaniu renty rodzinnej po inwalidzie wojennym, zaświadczenie ZUS o posiadaniu uprawnień do renty rodzinnej po inwalidzie wojennym. Stosowne zaświadczenia wydają oddziały ZUS na wniosek osoby zainteresowanej. Wdowy i wdowcy po zmarłych inwalidach wojennych lub wojskowych otrzymują legitymację - wzór ZUS Rp-12 emeryta lub rencisty.

Prawo do bezpłatnych leków przysługuje także małżonkom pozostającym na wyłącznym utrzymaniu inwalidów wojennych. Żeby skorzystać z tego prawa, muszą przedstawić odpowiednie dokumenty:

książka inwalidy wojennego małżonka lub zaświadczenie ZUS,

zaświadczenie z urzędu skarbowego o nieuzyskiwaniu dochodów podlegających opodatkowaniu,

aktualny odpis z akt urzędu stanu cywilnego stwierdzający zawarcie małżeństwa lub inny dokument potwierdzający istnienie małżeństwa.

Uwaga!

Małżonkowie inwalidów wojennych uzyskujący przychody podlegające

opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czyli niepozostający na wyłącznym utrzymaniu małżonka - inwalidy wojennego, nie mają prawa do otrzymywania bezpłatnych leków. Dotyczy to małżonków inwalidów wojennych otrzymujących świadczenia emerytalno-rentowe, świadczących pracę lub prowadzących działalność pozarolniczą.

Zobacz też: Opinie Super Expressu. Adrzej Morozowski: Walki podjazdowe, a nie wojna

Taniej pociągiem i autobusem

ulga w wysokości 100 proc. przy przejazdach tramwajami i autobusami (trolejbusami) komunikacji miejskiej, bez względu na miejsce zamieszkania (uprawnienie to przysługuje także przewodnikowi towarzyszącemu inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I grupy inwalidzkiej),

ulga w wysokości 37 proc. w komunikacji krajowej przy przejazdach pociągami (w 1 i 2 klasie) i autobusami w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej,

ulga w wysokości 78 proc. - inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I grupy inwalidów przy przejazdach pociągami osobowymi i pospiesznymi ( w 1 i 2 klasie) oraz autobusami w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej

ulga w wysokości 95 proc. - przewodnikowi lub opiekunowi towarzyszącemu w podróży inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I grupy inwalidów przy przejazdach pociągami (w 1 i 2 klasie) i autobusami w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej.

Uwaga!

Dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z tych uprawnień jest książka inwalidy wojennego wystawiona przez ZUS.

Inne ulgi

Inwalidom wojennym przysługuje

zwolnienie z opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych;

inwalidzie wojennemu: zaliczonemu do I i II grupy inwalidów przysługuje refundacja w wysokości 50 proc. opłaconej składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC lub na dobrowolne ubezpieczenie AC samochodu będącego jego własnością i niesłużącego do zarobkowego przewozu. Ponadto refundacja przysługuje inwalidzie wojennemu, pod warunkiem że nie korzysta z refundacji lub ulgi na podstawie innych przepisów.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki