Supertunie to odmiany petunii lub surfinii charakteryzujące się ogromną wytrzymałością

i

Autor: Shutterstock Supertunie to odmiany petunii lub surfinii charakteryzujące się ogromną wytrzymałością

Dom i ogród

Te kwiaty balkonowe to hit. Obficie kwitną aż do jesieni i są odporne na deszcz

2023-03-22 12:33

Supertunia, to odmiana wyjątkowych kwiatów balkonowych. Dzięki swoim walorom te rośliny są coraz popularniejsze i będą hitem wiosny oraz lata 2023. Starannie wyselekcjonowane odmiany petunii i surfinii, odporne na deszcz a nawet lekkie przymrozki, a w dodatku, odpowiednio pielęgnowane, kwitną jak szalone i zdobią balkony oraz tarasy aż do późnej jesieni. Sprawdź, jak o nie dbać, kiedy sadzić i jak przycinać.

Supertunie to hit na wiosnę i lato 2023. Kwiaty balkonowe, które ozdobią nie tylko tarasy, ale także donice przed domem, czy wielkie gazony na działce lub miejskim skwerku. Supertunie to odmiany petunii lub surfinii charakteryzujące się ogromną wytrzymałością. Są odporniejsze na trudne warunki atmosferyczne niż zwykłe odmiany. Mają także mniejsze kwiatki, ale za to znacznie obficiej kwitną tworząc czarujący obraz wiosny i pełni lata. Kaskady wielobarwnych kwiatów wylewające się z donic sprawiają, że świat staje się piękniejszy. Jak o nie dbać?

Kwiaty balkonowe odporne na deszcz i mszyce. Jak hodować supertunie? Stanowisko, podlewanie, nawożenie, ziemia

Supertunia, jak pisaliśmy wyżej, jest odporna na trudne warunki pogodowe, jednak żeby pięknie rosła i obficie kwitła trzeba o nią dbać, tak jak o każdą inną roślinę. Supertunie warto posadzić lub ustawić na słonecznym lub pół-cienistym stanowisku. Kwiaty najlepiej rosną w żyznej, próchniczej i przepuszczalnej glebie. W sklepach ogrodniczych można kupić specjalne mieszanki do petunii o lekko kwaśnym odczynie (pH 5, 5-6,5). Supertunie wystawione na słońce potrzebują częstego podlewania, w upalne dni nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Kiedy pogoda jest umiarkowana, niebo pochmurne wystarczy raz na dwa dni. Nie wolno zapominać także o nawożeniu specjalnymi, wieloskładnikowymi odżywkami do roślin kwitnących.

Kiedy i jak gęsto sadzić supertunie?

Supertunie najlepiej posadzić dopiero po 15 maja. Choć te odmiany są znacznie odporniejsze na warunki pogodowe, to lepiej nie ryzykować, że przymrozki zniszczą kwiaty. Rośliny sadzimy w odległości 35 - 40 cm. Nie wolno ich sadzić zbyt gęsto. Supertunie mają rozbudowany system korzeniowy dlatego trzeba im zostawić przestrzeń do rozwoju. Luki pomiędzy łodygami szybko znikną zasłonięte przez nowe pędy. Supertunie znakomicie sprawdzają się posadzone w gruncie ale także w skrzynkach, donicach, gazonach czy wiszących koszach.

Supertunie. Czy przycinanie jest konieczne?

Supertunie nie potrzebują przycinania. Jednak jeśli chcemy nadać im inny kształt, bo np. nierówno rosną możemy to zrobić. Skracanie pędów jest także dobrym sposobem na zagęszczenie rośliny. Jednak najlepiej regularnie usuwać przekwitnięte kwiaty (uszczykiwać), dzięki temu w miejscu starych pojawią się nowe. Usuwamy także brązowiejące liście.

Supertunie. Dlaczego nie kwitną?

Odpowiednio pielęgnowane supertunie kwitną od maja do listopada. Te popularne kwiaty balkonowe źle znoszą suszę dlatego wiele osób z obawy przed przesuszeniem podlewa je zbyt obficie. To właśnie największy błąd. Przelane kwiaty więdną i przestają kwitnąć. Żeby je uratować trzeba szybko oczyścić korzenie i przesadzić roślinę do nowej ziemi. Inną przyczyną więdnięcia kwiatów, możne być nadmierne nawożenie. Wtedy ratunkiem także będzie przesadzenie kwiatów do nowego podłoża.

ZOBACZ TEŻ: Rośliny na balkon. Kwiaty na wiosnę i lato, które sprawią, że taras zamieni się w magiczną przestrzeń pełną barw i zapachów

Sonda
Podobają Ci się supertunie?
Robot kroczący Wimuś
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany