Tędy spacerowali królowie, kupcy i Krzyżacy

2008-02-24 17:31

Gdańską Drogę Królewską tworzy Długi Targ i ulica Długa. Znajduje się tu wiele symboli miasta.

Reprezentacyjne ulice biegną przez sam śro-dek Głównego Miasta, prostopadle do Motławy. Długi Targ pełnił kiedyś funkcję rynku. Obecnie jest miejscem obleganym przez turystów.

Początkowo Długi Targ był głównym szlakiem kupieckim. Po podboju krzyżackim rozpoczął się intensywny rozwój tego terenu. Wówczas pojawiła się nazwa "Longa Platea". Już wtedy zaczęto wzdłuż Długiego Targu wznosić kamienice dla najbogatszych mieszkańców miasta. Powstawały wspaniałe rezydencje, w których podczas wizyt w mieście gościli także polscy królowie.

Typowe gdańskie kamienice o wąskich fasadach zdobią herby i posągi przedstawiające postaci mitologiczne.

Długi Targ stał się też najważniejszym miejscem życia publicznego Gdańska. Tutaj odbywały się wspaniałe parady i korowody. Ale miały tam miejsce także mniej przyjemne rzeczy. Na odcinku między fontanną Neptuna a Ratuszem handlowano świniami. Stąd ten fragment zwano Targiem Prosiąt. Na Długim Targu odbywały się również egzekucje znamienitych obywateli. Pospolitych rzezimieszków uśmiercano w mniej prestiżowej części miasta.

Złota Brama

Powstała w latach 1612-14 w stylu renesansowym. Na jej szczycie znajdują się posągi. Te od ulicy Długiej symbolizują cno-ty obywatelskie: Roz-tropność, Sprawiedliwość, Pobożność i Zgodę. Zaś

od strony zachodniej symbolizują z kolei dążenia mieszczan: Pokój, Wolność, Szczęście

i Sławę.

Dom Uphagena

To jedyna kamienica mieszczańska w Gdańsku odtworzona wraz ze swym wystrojem. Jej właścicielem był XVIII-wieczny kupiec Uphagen.

Ratusz

To najwspanialsza budowla świecka dawnego Gdańska. Powstawał od XIV do XVI w. Ratuszowa wieża ma 80 metrów. Na jej szczycie znajduje się złocony posąg króla Zygmunta Augusta. Wewnątrz znajduje się Sala Czerwona, jedna z najbogatszych sal ratuszowych na świecie.

Fontanna Neptuna

Powstała w 1633 r. i od tamtej pory jest symbolem miasta. Jedna z legend powiada, że któregoś razu bóg Neptun zirytował się, że do fontanny wrzucane są złote monety. Uderzył wtedy trójzębem w wodę i rozbił złoto w drobne płatki. Stąd wziął się słynny gdański ziołowy likier - Goldwasser.

Dwór Artusa

To jeden z najwspanial-szych obiektów tego typu. Niegdyś Dwory Artusa były budowane jako miejsca spotkań elity miasta. Budynek powstał w XIV w., by stulecie później zmienić kształt po pożarze. W XVII w. zyskał obecną fasadę, z medalionami z portretami królów. Wewnątrz znajduje się 12-metrowy renesan-sowy piec z bogatymi ma-lowidłami. Artus to łaciń-ska wersja imienia sław-nego króla Artura.

Dom Ławy

Przylega do Dworu Ar-tusa. Jego główną atrak-cją jest pojawiająca się Panienka z Okienka. To tytułowa bohaterka po-wieści Deotymy (1898 r.). Mieszczka Hedwiga po-jawia się codziennie o godzinie 13.03 (w sezonie również o 15.03 i 17.03). Ukazaniu się pa-nienki towarzyszy melo- dia Matiniego il Tedesco "Plasir d'amour", wygry-wana przez dzwon na ratuszu. Nazwa budynku pochodzi od sądów ławniczych, które w tym domu odbywały się

od 1709 roku.

Złota Kamienica

To jeden z najpiękniejszych budynków w Gdańsku. Zbudowana dla burmistrza Jana Speymanna w XVII w. Był on bogatym kupcem, patronem artystów i naukowców. Budowla słynie z niezwykle bogatej dekoracji rzeźbiarskiej. Znajdują się tam głowy wodzów, książąt, królów i sceny bitewne. Na szczycie znajdują się posągi. Podobno w kamienicy można spotkać świetlistą postać, która szepcze: "Czyń sprawiedliwie, nikogo się nie lękaj." To duch Judyty Speymann, żony burmistrza.

Zielona Brama

Obecna stoi na miejscu tej najstarszej, zwanej bramą Kogi. Nazwa pochodzi od dużych ża-glowców, które pływały po Bałtyku w śred-niowieczu. Obecna Zielona Brama została wzniesiona w latach 1564-68 przez Regniera z Amsterdamu i drezdeńczyka Hansa Kramera. Miano tu gościć polskich monarchów. Jednak żaden z nich nie nocował tam. W Zielonej Bramie zatrzymała się tylko królowa Ludwika Maria w 1646 r., w drodze do Warszawy na swój ślub z Władysławem IV.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki