TŁUSTY CZWARTEK już 27 lutego! Skąd się wzięło święto łasuchów? Pączki i faworki!

2014-02-26 16:23

Tegoroczny Tłusty Czwartek przypada 27 lutego. Tego dnia każdy może bez skrupułów objadać się słodkimi pysznościami, czyli tradycyjnie pączkami i faworkami! A skąd pochodzi to święto łasuchów?

Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed Środą Popielcową zaczynającą Wielki Post, a zarazem jest to czwartek rozpoczynający ostatni karnawałowy tydzień roku.

Dawniej post był surowo przestrzegany i Tłusty Czwartek był ostatnią okazją do najedzenia się pysznościami na całe 40 dni Wielkiego Postu. Tradycyjnymi słodkościami w Polsce, które zjadamy tego dnia są oczywiście pączki i faworki. Statystyczny Polak zjada w Tłusty Czwartek 2, 5 pączka. Ale rekordziści pochłaniają ich znacznie więcej, kilka czy wręćz kilkanaście!

Pączki najczęściej są nadziewane konfiturami, czekoladą czy toffi. Mogą być posypane cukrem pudrem, orzechami, polane lukrem czy czekoladą. I choć pączek ze słodkim nadzieniem i słodką polewą z posypką to istna bomba kaloryczna to tego dnia trzeba przymknąć oko na kalorie! Niezjedzenie pączka w Tłusty Czwartek może przynieść pecha na cały rok. Także, lepiej uważać!

Zobacz: Zrób idealnego pączka w tłusty czwartek

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE