Toksyczna substancja w stanikach sportowych

i

Autor: SHUTTERSTOCK Toksyczna substancja w stanikach sportowych

Ostrzeżenie dla kobiet

Toksyczna substancja w stanikach sportowych. Negatywnie wpływa na płodność i zdrowie

2022-10-17 12:06

W stanikach sportowych i odzieży sportowej wykryto substancję, która jest toksyczna dla człowieka. Z badań przeprowadzonych przez Center of Environmental Health znajduje się wysoki poziom BPA (Bisfenol A), związku chemicznego, który jest bardzo szkodliwy dla człowieka. Zwiększa on ryzyko cukrzycy, otyłości, problemów z płodnością, a nawet nowotworów.

Toksyczna substancja w stanikach sportowych

Amerykańska organizacja Center of Environmental Health przeprowadziła badania, w których sprawdziła skład odzieży sportowej, w tym także biustonoszy popularnych marek odzieżowych. Wyniki, jakie otrzymano mrożą krew w żyłach. Otóż okazuje się, że w stanikach sportowych wykryto niezwykle toksyczną dla człowieka substancję, BPA. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez serwis CNN.com w przeanalizowanej odzieży wykazano taką ilość BPA, która może narażać użytkowników na 22-krotne przekroczenie bezpiecznego dziennego limitu według standardów kalifornijskich (3 mikrogramy dziennie). W 2022 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przeprowadził ocenę toksyczności bisfenolu A i ustalił, że dzienna, bezpieczna dla człowieka wartość tej substancji wynosi 0,04 nanograma na kg masy ciała. Co ciekawe wysokie poziomy BPA w stanikach sportowych wykryto w produktach czołowych marek, które noszą miliony ludzi na całym świecie.

BPA a wpływ na zdrowie

BPA, czyli bisfenol A to substancja, która jest stosowana w produkcji tworzyw sztucznych. Przenika do organizmu człowieka poprzez drogę oddechową, pokarmową oraz skórę. Może on zakłócać gospodarkę hormonalną organizmu, a w efekcie przyczyniać się do rozwoju zespołu policystycznych jajników, cukrzycy, problemów z płodnością, czy otyłości. BPA jest na tyle szkodliwy dla człowieka, że może nawet wpływać na rozwój nowotworów. - Badania wykazały, że BPA może być wchłaniany przez skórę i trafić do krwiobiegu nawet poprzez kilkusekundowe dotknięciu paragonu sklepowego. Biustonosze sportowe i koszulki są noszone przez wiele godzin, a osoba, które je użytkuje, poci się. Znalezienie tak wysokich poziomów BPA w naszej odzieży jest niepokojące - podkreślił autor badania, Allan Sugerman.

Sonda
Nosisz sportowe staniki?
Obowiązkowe staniki dla mężczyzn w miejscach publicznych? Co na to Polacy? Komentery [WIDEO]
Nasi Partnerzy polecają