Wakacyjny poradnik Super Expressu: JAK NIE DAĆ SIĘ OKRAŚĆ - Nie daj szansy złodziejowi

2011-07-09 4:00

Złodzieje nigdy nie biorą urlopu! W 2010 roku 11 220 razy włamywali się do domów i 12 903 razy do mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Narobili strat na 500 mln zł. Z podinsp. Grażyną Puchalską z Komendy Głównej Policji radzimy, jak się ich ustrzec i uniknąć niemiłej niespodzianki po powrocie z wakacji.

Zabezpiecz się

1. Dobrze zabezpieczone drzwi to podstawa i warto w nie inwestować, podobnie jak w alarm i monitoring. Ponad 77 procent okradzionych lokali miało zwykłe zamki w drzwiach, tylko 2,6 proc. zabezpieczenia elektroniczne, a jedynie 0,2 proc. było chronione przez tzw. uzbrojoną formację ochronną.

Przeczytaj koniecznie: Emerycie! Nie daj się OKRAŚĆ na dekoder

2. Żadne zamki nie pomogą, gdy popełnisz prosty błąd, np. zostawiając uchylone piwniczne okienko.

3. Nie ogłaszaj całemu światu, kiedy i jak długo dom będzie stał pusty. Uważaj, co piszesz na ten temat w Internecie. Nie zostawiaj na automatycznej sekretarce informacji, że wyjechałeś i kiedy wracasz.

4. Nie wpuszczaj obcych do domu, na klatkę schodową. Osoba podająca się np. za akwizytora może być wspólnikiem włamywaczy wysłanym po to, by zrobić rozpoznanie. Prawie połowa złodziei przed włamaniem zawarła znajomość ze swoją ofiarą! Nagły wzrost liczby pomyłek telefonicznych i domofonowych powinien cię zaniepokoić.

5. Nie przechwalaj się bogactwem, nie opowiadaj wszystkim sąsiadom, że właśnie kupiłeś komputer.

6. Niech ktoś z zaufanych sąsiadów czy rodziny raz na jakiś czas zajrzy do mieszkania, zapali światło, włączy telewizor, opróżni skrzynkę pocztową.

Patrz też: Warszawa: Policjanci uczą, jak nie dać się okraść

7. Ubezpiecz mieszkanie od strat spowodowanych włamaniem.

8. Przed wyjazdem zanotuj markę, typ, numery fabryczne, cechy charakterystyczne cennych sprzętów. W razie kradzieży daje to szansę na odzyskanie tych przedmiotów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki