Z biegiem dni, z biegiem lat

2009-09-07 7:53

Jedne części ciała człowieka długo pozostają młode, np. wątroba. Inne, jak mózg, starzeją się szybciej. Zobacz, jak w czasie zmienia się twój organizm i co zrobić, by spowolnić te procesy.

Mózg (20–25 lat)

Od 20. roku życia stopniowo zmniejsza się liczba komórek nerwowych (neuronów). Rodząc się, mamy ok. 100 miliardów, w wieku 40 lat tracimy nawet 10 tys. dziennie. Impulsy nie docierają do szarych komórek tak szybko jak kiedyś, a to odbija się na sprawności intelektualnej. Pogarsza się koncentracja, pamięć. Odpowiednio dbając o umysł, możemy zwiększyć liczbę połączeń nerwowych, potęgując możliwości twórcze.

Rada dla ciebie: zjedz codziennie kilka orzechów włoskich, włącz do diety kiełki i soję (zawierają lecytynę, która ułatwia zapamiętywanie), pij sok pomidorowy (potas poprawia koncentrację), rozwiązuj krzyżówki. Pamiętaj, żeby codziennie dotlenić szare komórki.

Mięśnie (30 lat)

Po przekroczeniu 30 lat dochodzi do systematycznego zaniku włókien, mięśnie stają się coraz słabsze. Na skutek zwyrodnieniowych zmian stawów jedne przykurczają się, inne ulegają nadmiernemu rozciągnięciu. Wszystko to zaburza koordynację ruchów, łatwo tracimy równowagę, częściej się potykamy.

Rada dla ciebie: systematycznie wzmacniaj mięśnie. Do wyboru masz ćwiczenia aerobowe (spacerowanie, bieganie, jazda na rowerze, rolkach, chodzenie po górach, kopanie ogródka), izometryczne (napinanie grup mięśni w leżeniu lub na siedząco), oporowe (pompki, przysiady, ćwiczenia z ciężarkami, gumami, w siłowni), rozciągające (stretching, joga, pilates), gimnastykę w wodzie (aqua aerobik).

Serce i krew (40 lat)

Palenie, podwyższony cholesterol, nadciśnienie tętnicze, brak ruchu i niedobór witamin przyczyniają się do rozwoju zmian miażdżycowych i zwężenia naczyń krwionośnych. Krew płynie z większym trudem. Serce stopniowo zmniejsza częstość uderzeń i ilość przetłaczanej krwi (u 40-latka krąży 8–9 proc. krwi mniej), komórki są gorzej odżywione, pogarsza się wydolność organizmu.

Rada dla ciebie: zrzuć nadwagę, unikaj tłuszczów zwierzęcych, jedz ryby. Włącz do diety aronię, szpinak, paprykę, czerwone grejpfruty, miód. Od czasu do czasu wypij kieliszek czerwonego wina (nawet niewielkie ilości wypijane codziennie mogą prowadzić do uzależnienia). Codziennie spaceruj, przestań palić.

Czytaj więcej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki