Seniorzy żyją dostatniej? Raport GUS

i

Autor: Getty Images

Zniżki i rabaty dla seniorów

Zaawansowany wiek ma swoje bolączki, cienie i udręki, ale ma i blaski. Szereg ulg, zwolnień, rabatów i zniżek pozwala łatwiej znosić seniorom trudy codzienności. Niestety niektórzy seniorzy nie są świadomi swoich uprawnień. Przekonaj się, że warto być zorientowanym!

Bezpłatne leki dla seniora

Bezpłatne leki przysługują wszystkim, którzy w dniu wystawiania recepty na leki
ukończyli 75. rok życia. Wiek weryfikowany jest na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia. Poza tym, aby otrzymać darmowy leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne muszą się on znajdować w wykazie obowiązującym od 1 marca 2020 r., dostępnym na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia pod adresem 75plus.mz.gov.pl. Lista bezpłatnych leków dla seniorów zawiera blisko 2050 pozycji. Aby zrealizować receptę za darmo w polu „kod uprawnień dodatkowych” musi być wpisana litera S. Leki są przepisywane na receptach w postaci papierowej lub elektronicznej. Receptę może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarka udzielająca świadczeń opieki zdrowotnej uprawniona do wystawiania recept. Od 1 lipca receptę na leki refundowane mogą wypisywać także lekarze specjaliści, co oznacza, że nie trzeba będzie odbywać „podwójnych” wizyt. Lekarze specjaliści przed wystawieniem recepty będą zobowiązani do dokonywania za pośrednictwem systemu elektronicznego weryfikacji ilości oraz rodzaju przepisanych leków. Pacjent będzie mógł również otrzymać receptę od lekarza przy wypisie ze szpitala.

Czytaj także: Ulgi dla emerytów! Zobacz, jak możesz je uzyskać

Zwolnienie z abonamentu RTV

Osoby, które ukończyły 75 lat są zwolnione od opłat abonamentowych. Podobnie jest w przypadku tych, którzy ukończyli 60 lat i mają prawo do emerytury, lecz jej wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (od 1 czerwca 2 665,74 zł). Abonamentu za radio i telewizję nie zapłacą także zaliczeni do I grupy inwalidzkiej oraz kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi. Wyżej wymienione osoby, by móc przestać płacić abonament RTV, są zobowiązane do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz podpisanie oświadczenia. Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności w urzędzie pocztowym.

Ryczałt energetyczny

Kwota ryczałtu energetycznego obowiązująca od 1 marca wynosi 171,41 zł. Dodatek dotyczy kombatantów, ofiar represji wojennych i okresu powojennego, żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu albo batalionach budowlanych oraz wdów lub wdowców po tych osobach. Aby móc skorzystać z ryczałtu energetycznego, trzeba złożyć wniosek dostępny w jednostkach lub na stronie www.zus.pl. Poza tym potrzebna jest decyzja Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, stwierdzająca (określone w ustawie) okresy działalności kombatanckiej lub represji. Ten sam organ wydaje decyzję potwierdzającą uprawnienia wdów (wdowców) po kombatancie. W przypadku żołnierzy, konieczne jest zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania) potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia. W przypadku wdów po żołnierzach wymagane jest zaświadczenie właściwego organu wojskowego. Warto wiedzieć, że jeżeli wniosek zostanie złożony jakiś czas po spełnieniu warunków, prawo do dodatku zostanie ustalone od miesiąca zgłoszenia wniosku. Wniosek można złożyć w dowolnej jednostce ZUS osobiście, przez pełnomocnika, za pośrednictwem poczty i polskiego urzędu konsularnego.

Gratka dla stulatka

Na wyjątkową „emeryturę” mogą liczyć ci seniorzy, którzy ukończyli 100 lat. Świadczenie honorowe przyznawane jest przez prezesa ZUS. Pieniądze wypłacane są co miesiąc. Kwota wynosi 100 procent kwoty bazowej (aktualnie kwota to 4.294,67 zł) minus podatek i minus składka zdrowotna. Żeby otrzymać świadczenie uprawnieni do emerytury lub renty z ZUS nie muszą składać wniosku – sprawy o jego przyznanie rozpatrywane są z urzędu. Pozostają jednak osoby, które nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych i wtedy prezes ZUS podejmuje decyzję na wniosek zainteresowanego. Do wniosku należy dołączyć kserokopie: dowodu osobistego (ewentualnie paszportu) oraz odpisu skróconego aktu urodzenia. KN

Codzienny gorący posiłek

Program „Posiłek w szkole i w domu” dedykowany jest również seniorom, szczególnie chorym i niepełnosprawnym. W ramach programu na lata 2019-2023 potrzebujący mogą otrzymać codzienny darmowy ciepły posiłek z dowozem do domu, świadczenie pieniężne w formie zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenie rzeczowe w postaci produktów żywnościowych. Aby skorzystać z programu trzeba spełniać warunki wskazane w ustawie o pomocy społecznej oraz nie przekraczać 150 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej (kryterium dochodowe MOPS dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 701 zł, a dla osoby w rodzinie – 528 zł).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki