Masz prorocze sny albo męczą się koszmary? Czy to dowód na życie pozagrobowe?

2021-12-07 10:56
SEN
Autor: SHUTTERSTOCK Facet co śpi i nie jest zadowolony

Sny prorocze i takie, w których pojawiają się zmarli ekscytują i zastanawiają ludzkość od setek lat. Nauka próbuje wiele z tych aspektów wyjaśnić, jednak czasem pozostaje bezradna. Dla jednych takie sny będą dowowem na życie pozagrobowe i świat nadprzyrodzony, a dla innych pracą naszego mózgu w podświadomości, której jeszcze nie potrafimy zrozumieć. Co na ten temat mówią naukowcy i czy zawsze da wyjaśnić się tego typu zjawiska?

Prorocze sny to zjawisko znane od tysięcy lat. Kiedyś wierzono, że w czasie snu człowiek kontaktuje się ze światem duchów i jest bardziej czuły na nadprzyrodzone bodźcie. Dzisiaj psychologia próbuje wytłumaczyć takie sny. Naukowcy są zdania, że w czasie snu, kiedy to nasz mózg znajduje się w trybie odpoczynku intensywnie analizuje wszystkie informacje, jakie przyswoiliśmy, często są one zapisane w naszej podświadomości i nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich "posiadania". Dla wielu osób, które doświadczyły tego rodzaju snów, lub też śnili im się bliscy zmarli takie wyjaśnienia nie są satysfakcjonujące i poszukują odpowiedź gdzie indziej. Ciężko prognozować, czy prorocze sny są jedynie ścisłą analizą naszego umysły, czy też dowodem na działanie nieznanych na sił. Jedno jest jednak pewne, tego rodzaju sny potrafią wpływać na nasze zachowanie i podejmowane decyzje w świecie rzeczywistym.

Kolejnym fascynującym, a zarazem przerażającym przeżyciem są paraliże senne. To sytuacje, w której wydaje nam się, że jesteśmy przebudzeni, jednak nie możemy się poruszać. Często także pojawiają się wtedy dziwne kształty i istoty widziane kątem oka. Z naukowego punku widzenia paraliż senny występuje przy gwałtownym wybudzaniu się ze snu w fazie REM lub podczas zasypiania, gdy nie doszło jeszcze do utraty świadomości. W fazie REM występuje fizjologiczne porażenie mięśni. To działanie organizmu, które ma nas uchronić przed niekontrolowanymi ruchami w nocy. 

Sonda
Wierzysz w prorocze sny?
Odpalenie świątecznej iluminacji w Radomiu