Karmienie piersią

2009-11-30 3:00

Unia Europejska oraz Światowa Organizacja Zdrowia propagują karmienie piersią przez pierwszy rok życia. Nie bez powodu.

Wiele organizacji zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia dziecka. Warto jednak utrzymać to dłużej, aż dziecko ukończy pierwszy rok życia. Czas poświęcony na karmienie piersią jest bowiem najlepszym prezentem, jaki można podarować swojemu dziecku.

Niestety, dzisiejszy styl życia nie służy karmieniu piersią. W efekcie zbyt wiele kobiet za szybko kończy karmienie piersią lub w ogóle się tego nie podejmuje. Różne są tego przyczyny: lęk przed utratą urody swojego biustu, chęć jak najszybszego powrotu w wir pracy, a nieraz niechęć do rezygnowania z takich przyjemności, jak palenie czy picie alkoholu.

Jednak trzeba mieć świadomość tego, że decydując się na dziecko, podjęliśmy się pewnych zobowiązań na całe życie.

Należy też pamiętać, że problemy, które mogą (choć nie muszą) się pojawić w czasie karmienia, nie oznaczają zakończenia karmienia.

Samo zdrowie

Mleko matki ma unikatowy skład i jest dopasowane do każdego dziecka indywidualnie. Skład mleka zmienia się w czasie karmienia malucha. Początkowo pokarm jest bardziej wodnisty, a w kolejnej fazie zawiera więcej tłuszczów. Co ciekawe - mleko matki zmienia się w ciągu doby: w nocy jest bardziej kaloryczne, w dzień z kolei bardziej wodniste. Do tego nie można być na nie uczulonym, bo nie zawiera laktoglobuliny.

Mleko matki chroni dziecko przed chorobami, także tymi związanymi ze złym odżywianiem, np. cukrzycą czy otyłością.

Korzystne dla kobiety

Karmienie piersią nie przynosi zysków tylko dziecku. Jest również korzystne dla kobiety. Hormony odpowiadające za wytwarzanie mleka poprawiają nastrój, karmienie piersią przyspiesza zrzucenie kilogramów, które zostały nagromadzone w czasie ciąży. Dzięki karmieniu piersią szybciej obkurcza się macica, zmniejsza się ryzyko wystąpienia raka sutka i jajnika. Co więcej - jest to tanie i wygodne.

Budowanie więzi

W czasie karmienia piersią buduje się bliską i niepowtarzalną relację ze swoim dzieckiem. Co prawda na początku karmienie wymaga nauki, cierpliwości i wyrzeczeń, to jednak później jest przyjemne i może być prawdziwą frajdą. Odruch ssania u niemowlęcia jest najsilniejszy w pierwszej godzinie po porodzie. Jeśli nie ma przeciwwskazań (np. trudny poród), osesek powinien zostać położony przy piersi mamy bezpośrednio po porodzie. Pierwsze chwile to początek budowania poczucia bezpieczeństwa, ciepła i miłości. Czas spędzony na karmieniu piersią jest cenny zarówno dla mamy, jak i dziecka. Dzieci karmione piersią po trzech dniach życia rozpoznają mamę po głosie i po zapachu. Węch dziecka karmionego piersią jest bardziej zaktywowany.

Co zawiera kobiece mleko

  • łatwo przyswajalne i lekkostrawne białko;
  • immoglobuliny, które zapewniają odporność organizmu;
  • enzymy, biorące udział w trawieniu (jednym z enzymów jest lipaza pokarmowa, która ułatwia trawienie mleka kobiecego);
  • hormony (które regulują pracę organizmu), w tym immunoglobulinę, która odpowiada potrzebom noworodka, gdyż pochodzi od jego matki;
  • tłuszcze (mleko kobiety posiada więcej wartościowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które uczestniczą w budowie układu nerwowego);
  • węglowodany (w tym laktozę), które chronią organizm przed drobnoustrojami chorobotwórczymi;
  • związki mineralne, których ilość w mleku matki nie jest duża i odpowiada potrzebom dziecka.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły