Bezrobocie w Tarnowie i regionie znowu wzrosło! Jeden wykres PRZERAŻA [RAPORT]

2020-06-30 17:43 Adrian Teliszewski
Urząd Pracy w Tarnowie
Autor: UMT Tarnów Epidemia koronawirusa spowodowała duży wzrost bezrobocia w regionie

Złe wieści z rynku pracy. Stopa bezrobocia za maj wzrosła w porównaniu z kwietniem, w Tarnowie ten wskaźnik przekroczył już 5 proc., w powiecie tarnowskim zbliżył się do 7 proc., a w powiecie dąbrowskim osiągnął 11 proc. Zwykle w miesiącach wiosennych i letnich stopa bezrobocia malała ze względu na większą liczbę ofert pracy tymczasowej, w tym roku tendencja jest odwrotna.

Wojewódzki Urząd Pracy podał dane dotyczące bezrobocia za miesiąc maj. Niestety nie są one optymistyczne, ponieważ nie udało się zahamować wzrostu liczby osób szukających płatnego zajęcia. W Tarnowie jest ich już 2895, co oznacza że stopa bezrobocia wzrosła od kwietnia z 4,9 proc. do 5,2 proc. Jeszcze gorzej wyglądają statystyki w powiecie tarnowskim, gdzie odsetek osób zarejestrowanych w urzędzie pracy wynosi 6,9 proc.

Zdecydowanie najgorsza sytuacja panuje w powiecie dąbrowskim. Tam bezrobocie osiągnęło poziom 11 proc. We wschodniej części województwa pozytywnie wyróżnia się miasto Nowy Sącz (3,8 proc.) oraz powiat bocheński (3,7 proc.).

Bezrobocie w Małopolsce, czerwiec 2020
Autor: Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie W powiecie dąbrowskim stopa bezrobocia sięgnęła już 11 proc.

Skalę problemu pokazuje wykres dotyczący tendencji bezrobocia w powiecie tarnowskim. Widać na nim, że liczba osób pozostających bez pracy w maju 2020 roku jest radykalnie większa, niż 12 miesięcy wcześniej. Jeszcze miesiąc wcześniej ta liczba była identyczna jak w kwietniu 2019 roku, z tą różnicą że wówczas stopa bezrobocia malała z miesiąca na miesiąc, a teraz rośnie i to w niepokojąco szybkim tempie.

Od listopada 2019 roku w powiecie tarnowskim jest o 1686 bezrobotnych więcej i tylko raz (w marcu) liczba osób pozostających bez pracy spadła. Przeważnie to właśnie wiosną i latem, ze względu na większą liczbę prac sezonowych sytuacja na rynku pracy się poprawiała, w tym roku tego zjawiska nie ma.

Tendencja bezrobocia w 2020 roku
Autor: PUP Tarnów Wiosna i lato były zawsze okresem, w którym bezrobocie malało. Teraz tendencja się odwróciła

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ!

Rozebrał się i wskoczył do kanału portowego. Interweniowała policja

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.