Biskup tarnowski Andrzej Jeż

i

Autor: ks. Marian Kostrzewa/diecezja tarnowska

Biskup tarnowski zaapelował o przyjęcie uchodźców we własnych domach. Zbiórka do puszek po każdej mszy

2022-02-26 14:54

Biskup tarnowski Andrzej Jeż zaapelował do wiernych o przyjęcie uchodźców we własnych domach. Hierarcha zapewnił również o gotowości do wykorzystania w tym celu budynków diecezji oraz poszczególnych parafii. W najbliższą niedzielę (27 lutego) oraz w środę popielcową, po każdej mszy świętej zorganizowana zostanie zbiórka do puszek dla uchodźców z Ukrainy.

Biskup tarnowski zaapelował o przyjęcie uchodźców we własnych domach. Zbiórka do puszek po każdej mszy

Biskup tarnowski Andrzej Jeż napisał list, w którym zaapelował do wiernych o przyjęcie uchodźców we własnych domach. Zwracam się z prośbą do Diecezjan, aby ci, którzy mają taką możliwość i chcieliby przyjąć uchodźców, zgłosili gotowość w swoich parafiach - przekazał hierarcha. W diecezji tarnowskiej odbyło się spotkanie wicedziekanów odpowiedzialnych między innymi za parafialne zespoły Caritas. Określili oni możliwości poszczególnych parafii do przyjęcia uciekających przed wojną ludzi. Bp Andrzej Jeż przekazał, że do zakwaterowania uchodźców mogą być również użyte budynki należące do diecezji lub poszczególnych parafii. 

Przypomnijmy, że po wyprowadzce tarnowskiej kurii do budynku będącego siedzibą Wyższego Seminarium Duchownego, pusty stoi budynek przy ulicy Legionów. W najbliższą niedzielę (27 lutego) oraz w środę popielcową, po każdej mszy świętej zorganizowana zostanie zbiórka do puszek dla uchodźców z Ukrainy. Poniżej pełna treść listu biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w związku z wojną na Ukrainie. 

PRZECZYTAJ: Tarnów. 15 osób przyjęło uchodźców pod swój dach. Miasto będzie hubem dla uciekających przed wojną

- Umiłowani Diecezjanie! Wyrażamy naszą solidarność z Ukrainą, która została doświadczona dramatem wojny, zapewniając o gotowości niesienia pomocy zarówno duchowej jak i materialnej. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się z prośbą, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy oraz solidarności z Ukrainą. Podejmijmy ten apel zanosząc do Boga w naszych kościołach i domach gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji narodu ukraińskiego o dar Bożego umocnienia w obecnej dramatycznej sytuacji. Podejmujmy zwłaszcza wspólną i indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę różańcową, a także nabożeństwa wielkopostne. Ponadto pragniemy spieszyć także z pomocą materialną, dlatego zarówno w niedzielę jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zostanie zorganizowana zbiórka do puszek na rzecz pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Natomiast podczas zebrania księży wicedziekanów, które odbyło się w miniony wtorek, podjęliśmy kwestię rozeznania w parafiach naszej diecezji, jaką ilością miejsc dysponujemy, ażeby udzielić ewentualnie schronienia uchodźcom wojennym. W tym celu byłyby wykorzystane niektóre budynki diecezjalne i parafialne. Zwracam się też z prośbą do Diecezjan, aby ci, którzy mają taką możliwość i chcieliby przyjąć uchodźców, zgłosili gotowość w swoich parafiach. Liczymy też na współpracę z władzami cywilnymi. Na Ukrainie pracuje obecnie trzynastu naszych księży diecezjalnych, a także wiele sióstr zakonnych. Jeżeli będzie taka możliwość, to również poprzez nich będziemy się starali docierać z pomocą tam, gdzie będzie ona konieczna. Umiłowani Diecezjanie! Nie ustawajmy w modlitwie o pokój i rychłe zakończenie działań wojennych. Trójjedynemu Bogu, który jest dawcą pokoju, a także Bogarodzicy Dziewicy, Królowej pokoju, zawierzamy losy Ukrainy, losy naszej Ojczyzny i całego świata, wołając: Obdarz nas pokojem! - napisał biskup tarnowski Andrzej Jeż.

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Małopolska gotowa na przyjęcie nielimitowanej liczby uchodźców. "Otwartość nie może mieć limitów"

Sonda
Czy inne państwa powinny wysłać wojska na pomoc Ukrainie?
Zbiórka darów dla mieszkańców Ukrainy w Krakowie