Bochnia. Afera z "lewymi" testami psychologicznymi. Kierowcy stracili prawa jazdy i są WŚCIEKLI

2021-03-15 15:03
Bochnia. Afera z lewymi testami psychologicznymi. Kierowcy stracili prawa jazdy i są WŚCIEKLI
Autor: Stefan Lins/cc0/pixabay Kierowcy czują się niewinni i chcą odszkodowań od Marty N.

Wydział komunikacji starostwa powiatowego w Bochni poinformował część zawodowych kierowców z Bochni i okolic o cofnięciu im przez marszałka województwa uprawnień do kierowania pojazdami kategorii C, C+E, D, D+E. To efekt skazania przez sąd psycholożki Marty N., która za łapówki wydawała zaświadczenia o zaliczeniu testów psychologicznych. Kierowcy twierdzą, że oni wymagane testy zaliczyli uczciwie i czują się potraktowani niesprawiedliwie. Decyzja o cofnięciu uprawnień skutkowała dla nich utratą pracy oraz koniecznością ponownego przejścia przez egzamin na prawo jazdy "wyższych" kategorii.

Psycholożka wydawała "lewe" zaświadczenia. Kierowcom cofnięto prawa jazdy

Problem zawodowych kierowców z Bochni i okolic stał się tematem programu Interwencja telewizji Polsat. Kierowcy zostali powiadomieni przez wydział komunikacji bocheńskiego starostwa o cofnięciu im przez marszałka województwa uprawnień do kierowania pojazdami kategorii C, C+E, D, D+E. Wszystko przez to, że zaświadczenia o zaliczeniu testów psychologicznych wydawała im Marta N. Kobieta została skazana przez sąd na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat, grzywnę oraz obowiązek zwrotu przyjętych łapówek. Marta N. miała według sądu wystawiać za pieniądze "lewe" zaświadczenia o zaliczeniu testów psychologicznych. Kierowcy twierdzą jednak, że oni łapówek nie wręczali i zostali ukarani za nie swoje winy. Utrata uprawnień dla zawodowego kierowcy wiąże się zazwyczaj z utratą pracy, a także koniecznością ponownego przejścia przez egzamin. Każdy z kierowców stracił również około 10 tysięcy złotych, ponieważ taki jest koszt uzyskania uprawnień, które zostały im cofnięte.

PRZECZYTAJ: DWA MANDATY w przeciągu kilku minut! Posypały się kary dla piratów drogowych. 31 zatrzymanych kierowców

Kierowcy zapowiedzieli, że skierują wobec Marty N. pozwy dotyczące odszkodowań za zaistniałą sytuację. Ich wściekłość wzbudza również postawa urzędników, którzy zdecydowali o cofnięciu im uprawnień, mimo braku dowodów na wręczenie łapówki przez którekolwiek z nich. Z kolei urzędnicy tłumaczyli, że przedstawione przez kierowców zaświadczenia o zaliczeniu testów psychologicznych były „podrobione i nie w pełni legalne”, co musiało wywołać reakcję w postaci unieważnienia praw jazdy. 

ZOBACZ: To cud, że kierowca przeżył ten wypadek! KOSZMARNE dachowanie w Starym Sączu [ZDJĘCIA]

Skonfiskowali narkotyki warte ponad milion złotych