Ciężkowice. Jest następca zmarłego Zbigniewa Jurkiewicza. Decyzję podjął premier Morawiecki

2020-12-29 9:57
WZRUSZAJĄCE pożegnanie zmarłego Zbigniewa Jurkiewicza. Zniknąłeś nam z oczu, lecz nigdy z serc
Autor: Urząd Gminy Ciężkowice Zmarłego burmistrza Ciężkowic Zbigniewa Jurkiewicza można pożegnać wpisując się do internetowej księgi kondolencyjnej.

Premier Mateusz Morawiecki wyznaczył następcę zmarłego w grudniu burmistrza Ciężkowic Zbigniewa Jurkiewicza. Tymczasowo gminą będzie kierował Stanisław Krawiec, dotychczasowy kierownik delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie. W związku ze śmiercią Zbigniewa Jurkiewicza w Ciężkowicach dojdzie do przedterminowych wyborów.

Stanisław Krawiec p.o. burmistrza Ciężkowic

Premier Mateusz Morawiecki na wniosek wojewody małopolskiego Łukasza Kmity zdecydował, że pełniącym obowiązki burmistrza gminy Ciężkowice będzie Stanisław Krawiec, dotychczasowy kierownik delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie. Stanisław Krawiec pokieruje gminą do czasu zaprzysiężenia nowego burmistrza, wyłonionego w przedterminowych wyborach. On sam również może wziąć udział w elekcji i starać się o zdobycie mandatu burmistrza, pochodzącego z wyborów bezpośrednich. Zgodnie z ustawą muszą się one odbyć w przeciągu 90 dni od daty wystąpienia przyczyny przeprowadzenia wyborów przedterminowych, czyli w tym przypadku śmierci Zbigniewa Jurkiewicza. Termin może jednak zostać wydłużony ze względu na epidemię koronawirusa. 

ZOBACZ: Tarnów. Znany lekarz zaszczepił się przeciwko COVID-19. Zrobił to z dwóch powodów [WIDEO]

Zbigniew Jurkiewicz zmarł 6 grudnia w wieku 65 lat. Przyczyną jego śmierci była choroba COVID-19. Gminą Ciężkowice rządził od 2010 roku. Wyboru nowego burmistrza dokonają pełnoletni mieszkańcy gminy. Mają oni prawo głosu, nawet jeśli nie brali udziału w poprzedniej elekcji. Kadencja nowego włodarza Ciężkowic skończy się w 2023 roku, gdy odbędą się kolejne wybory samorządowe. Wybory burmistrza nie mają wpływu na funkcjonowanie rady miejskiej w Ciężkowicach. Radni zachowują swoje mandaty i nie będą się musieli o nie ponownie ubiegać w przedterminowych wyborach. 

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj! 

Podsumowanie 2020 roku. Jak będziemy go wspominać?