Góra śmieci zalega na cmentarzu

Cmentarz zamienił się w śmietnik! Parafianie kipią z oburzenia i oskarżają proboszcza

2022-11-02 11:09

Parafianie z Brzeska aż kipią z oburzenia, po tym, gdy we Wszystkich Świętych zobaczyli na swoim cmentarzu górę nieuprzątniętych śmieci. O taki stan rzeczy wierni oskarżają proboszcza, zarzucając mu zaniedbania wynikające z nadmiernych oszczędności. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z przedstawicielem parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku. Sprawdźcie, co nam odpowiedział.

Cmentarz parafialny w Brzesku zamieniony w śmietnik. Parafianie oskarżają proboszcza

Jeden z czytelników przesłał nam informację na temat zawstydzającego bałaganu panującego na cmentarzu parafialnym w Brzesku. Wierni, którzy pojawili się na nekropolii w uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada), zastali ogromną górę odpadów zalegających przy wejściu od ulicy Ogrodowej. Bulwersujący rozgardiasz dokumentują przesłane zdjęcia. Zarządcą cmentarza jest parafia pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku i to właśnie proboszcza tej parafii, bliscy zmarłych pochowanych na nekropolii oskarżają o zaniedbania. Ich zdaniem, duchowny z powodów finansowych nie postarał się o zapewnienie większej liczby kontenerów, stąd pojemniki szybko się zapełniły, a śmieci zaczęły być składowane na ziemi. - Cała rodzina jest w szoku, jak i wielu mieszkańców miasta, którzy nie mogli uwierzyć, że zarządca cmentarza, czyli proboszcz kościoła NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku - ksiądz Drabik zabrał kilka dni temu kontener na śmieci i nie podstawił na jego miejscu nowego pustego kontenera, co spowodowało, że cmentarz od wejścia od strony ulicy Ogrodowej stał się jednym wielkim śmietnikiem. (...) Dużo ludzi przyjeżdża na cmentarz z różnych części Polski i z zagranicy tylko 1 listopada. Ujrzeli więc takie pobojowisko jak na zdjęciach - napisał do nas pan Waldemar.

Jak tłumaczy się parafia?

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z parafią pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku. Przedstawiciel parafii poinformował nas, że proboszcz ks. Józef Drabik przebywa obecnie w szpitalu i będzie tam do końca listopada. Nieporządek na cmentarzu tłumaczył tym, że... w okresie listopadowego święta bałagan panuje również na innych cmentarzach. Dowiedzieliśmy się również, że przed 1 listopada na cmentarzu w Brzesku postawiono trzy kontenery na odpady. Taka liczba okazała się jednak niewystarczająca i pojemniki szybko się zapełniły. Nekropolia ma zostać uprzątnięta w Dzień Zaduszny, czyli w środę, 2 listopada. Przedstawiciel parafii nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie zamówiono większej liczby kontenerów na śmieci, bądź nie poproszono parafian o skromniejsze przystrajanie grobów, co pozwoliłoby na ograniczenie masy odpadów, składającej się głównie z wiązanek naturalnych i sztucznych kwiatów oraz zużytych zniczy.

Incydenty na cmentarzu w Brzesku

W przeszłości na cmentarzu w Brzesku dochodziło już do nieprzyjemnych incydentów. Jeden z grobów został w obrzydliwy sposób zdewastowany. Na nagrobnym pomniku pozostawiono fekalia, a w jego otoczeniu odpadki po libacji alkoholowej. Z kolei w zeszłym roku, 43-letnia kobieta pod wpływem alkoholu straciła kontrolę nad swoim zachowaniem i zdemolowała inny z grobowców.

Sonda
Wszystkich Świętych i Zaduszki - wybierasz się na cmentarze?
Cmentarz w Trzebini ponownie otwarty na Wszystkich Świętych. Zapadlisko pochłonęło tam 40 grobów

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki