Czy będzie w tym roku kolęda w Tarnowie? Z kopertą pójdziemy do kościoła?

i

Autor: Myriams-Fotos/cc0/pixabay Coraz więcej diecezji odwołuje wizytę kolędową w tradycyjnej w formie.

Czy będzie w tym roku kolęda w Tarnowie? Z kopertą pójdziemy do kościoła?

2020-11-20 10:15

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, po których tradycyjnie następuje wizyta duszpasterska w domach wiernych nazywana "kolędą". W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa stoi ona jednak pod znakiem zapytania. Coraz więcej diecezji decyduje się na odwołanie wizyt księży w domach wiernych. Czy podobnie będzie w diecezji tarnowskiej?

Pierwszym polskim hierarchą, który postanowił zmienić zasady tegorocznej "kolędy" jest były biskup tarnowski, a obecnie metropolita katowicki Wiktor Skworc. Zgodnie z jego decyzją kapłani nie odwiedzą wszystkich swoich parafian, ograniczą się tylko do wizyt w nowych domach i mieszkaniach na zaproszenie gospodarzy. W zamian w okresie bożonarodzeniowym kapłani powinni odprawić Mszę św. w intencji parafian mieszkających na poszczególnych ulicach. Kolędę w tradycyjnej formie odwołał również bp Roman Pindel, ordynariusz bielsko-żywiecki.

Jeszcze inny sposób na tegoroczną kolędę wybrał metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki. Również ten hierarcha uznał, że wizyta kapłanów w domach wiernych groziłaby ponownym rozprzestrzenieniem się epidemii koronawirusa, stąd to parafianie w małych grupkach mają zjawiać się na wieczornych Mszach św. Podczas liturgii kapłan powinien wygłosić okolicznościową homilię i odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi. Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz pogadankę, poruszającą także bieżące kwestie parafialne.

Biskup Andrzej Jeż w dalszym ciągu nie podjął decyzji, jak w tym roku będzie wyglądała kolęda w diecezji tarnowskiej. Prawdopodobnie największy wpływ na formę wizyty duszpasterskiej będzie miał rozwój sytuacji epidemicznej i liczba przypadków zakażenia koronawirusem w regionie.

Marta Lempart na strajku kobiet. Wulgaryzmy, przepychanki z policją