Gorlice. To koniec nielegalnego składowiska odpadów na terenie Glimaru? Jest akt oskarżenia

2020-06-30 16:16 Adrian Teliszewski
Gorlice. To koniec nielegalnego składowiska odpadów na terenie Glimaru? Jest akt oskarżenia
Autor: pixabay.com Gorlice. To koniec nielegalnego składowiska odpadów na terenie Glimaru? Jest akt oskarżenia

Osiem osób zasiądzie na ławie oskarżonych w związku ze sprawą nielegalnego składowania odpadów na terenie dawnej rafinerii Glimar w Gorlicach. Krakowska prokuratura zarzuca im działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i narażania ludzi na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Oskarżonym grozi kara nawet 12 lat pozbawienia wolności.

Po ujawnieniu nielegalnego gromadzenia odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, na terenie byłej rafinerii nafty Glimar w Gorlicach, wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska dokonali ustaleń faktycznych, na podstawie których WIOŚ nałożył na spółkę odpowiedzialną za nielegalne magazynowanie odpadów karę w wysokości niemal pół miliona złotych oraz wydał decyzję wstrzymującą działalność spółki.

Z ustaleń krakowskiej prokuratury wynika, że członkowie grupy sukcesywnie przyjmowali od ustalonych podmiotów gospodarczych odpady i substancje chemiczne pozorując ich przekazywanie podmiotom pełniącym jedynie funkcję tzw. "słupów". Ponadto transportowali oni odpady i substancje chemiczne niezgodnie z ich przeznaczaniem wynikającym z dokumentów przewozowych. Następnie składowali je na terenie byłej rafinerii nafty w Gorlicach. Pomimo świadomości zagrożeń dla zdrowia ludzkiego zdrowia i środowiska, oskarżeni kontynuowali przestępczą działalność, osiągając korzyści majątkowe o łącznej kwocie około 2,8 miliona złotych. Ośmiu osobom wobec których śledczy sformułowali akt oskarżenia grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat.

- Sprawa z Gorlic to przykład doskonałej współpracy pomiędzy służbami w walce z przestępczością środowiskową. Dziękuję zarówno Prokuraturze, jak również Inspekcji Ochrony Środowiska za sprawne działanie. Chcę jasno podkreślić, że nie ma zgody na proceder, który zagraża zdrowiu ludzi i dobrostanowi środowiska. Obecnie trwają prace nad sformowaniem zespołu dedykowanego do walki z przestępczością przeciwko środowisku, którego celem będzie zwiększanie skuteczności służb w tym obszarze - powiedział wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ!

Potworna powódź w Warszawie. Podtopiony garaż przy ul. Szaserów, na ratunek przyjechali strażacy, którzy ruszyli do odpompowywania wody.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.