Historyczna decyzja! Biskup ZAMKNĄŁ kościoły w diecezji tarnowskiej!

2020-03-24 20:02 AT
Historyczna decyzja! Biskup ZAMKNĄŁ kościoły w diecezji tarnowskiej!
Autor: Diecezja tarnowska/FB Świeccy wierni nie będą mogli uczestniczyć we Mszy św. wewnątrz świątyni

Nowe obostrzenia dotyczące walki z epidemią koronawirusa, które wprowadził dzisiaj (24 marca) polski rząd, spowodowały reakcję biskupa tarnowskiego. Hierarcha zdecydował, że do odwołania Msze św. będą odprawiane w zamkniętych kościołach, bez obecności wiernych świeckich. Wewnątrz świątyni mogą oni korzystać z sakramentów, jednak tylko po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z duszpasterzem.

Dzisiaj (24 marca) biskup tarnowski Andrzej Jeż wydał nowy dekret dotyczący funkcjonowania lokalnego Kościoła podczas epidemii koronawirusa. Msze św. będą się odbywały wyłącznie z udziałem duchownych i przy zamkniętych drzwiach. Wierni mogą uczestniczyć w nabożeństwach za pomocą środków masowego przekazu. 

Sakramenty (np. spowiedź i komunia) mogą im być udzielane wewnątrz świątyni, o ile było to wcześniej uzgodnione telefonicznie z duszpasterzem. 

Przy okazji biskup przypomniał, że nie ma możliwości udzielenia rozgrzeszenia przy pomocy narzędzi telekomunikacyjnych, ani tzw. rozgrzeszania ogólnego. Jeśli nie istnieje możliwość indywidualnej spowiedzi, wtedy dla uzyskania stanu łaski uświęcającej wierny jest obowiązany wzbudzić w sobie akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się przy najbliższej, możliwej okazji. Hierarcha zakazał również wynoszenia Najświętszego Sakramentu poza mury kościołów.

W najbliższym czasie zostaną uszczegółowione zalecenia dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Koronaporadnik Federa: Jak zachować bezpieczny dystans?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.