Koronawirus. Tych świętych poleca biskup tarnowski na czas epidemii! Kim byli?

2020-03-14 20:54
Koronawirus. Tych świętych poleca biskup tarnowski na czas epidemii! Kim byli?
Autor: Jerzy Opioła/CC BY-SA 3.0/wikipedia Św. Szymon pochodził z Lipnicy Murowanej. Żył w XV wieku i zmarł podczas epidemii cholery

Niedziela, 15 marca będzie pierwszą, podczas której ze względu na epidemię koronawirusa obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. Rekomendację w tej sprawie wydała Konferencja Episkopatu Polski, a swoim dekretem dyspensy udzielił biskup tarnowski Andrzej Jeż. Podczas trwania epidemii hierarcha polecił wiernym wstawiennictwo dwóch świętych: Sebastiana i Szymona z Lipnicy.

Wczoraj (13 marca) jako pierwsi poinformowaliśmy o dyspensie udzielonej wiernym przez biskupa diecezji tarnowskiej Andrzeja Jeża. Zgodnie z dekretem miejscowego hierarchy uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. nie jest obowiązkowe do odwołania. Dodatkowo kościoły wprowadzają limit osób, które mogą uczestniczyć w liturgii. Do świątyni może wejść maksymalnie 50 wiernych. Pozostali mają możliwość uczestniczenia w niedzielnej Mszy za pośrednictwem mediów. 

Zgodnie z wolą biskupa, kapłani i osoby życia konsekrowanego będą każdego dnia o godz. 20.30 odmawiać Różaniec w intencji ustania epidemii oraz osób chorych i tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Wszystkich wiernych hierarcha zachęcił do modlitwy za wstawiennictwem dwóch świętych: Sebastiana oraz Szymona z Lipnicy. Kim były osoby, które biskup tarnowski szczególnie poleca w czasie epidemii?

Święty Sebastian żył w III wieku w Rzymie. Według legend był żołnierzem, członkiem gwardii cesarza. Za wyznawanie chrześcijaństwa poniósł męczeńską śmierć przez przeszycie strzałami i właśnie ten moment jest zazwyczaj ukazany w źródłach ikonograficznych poświęconych św. Sebastianowi.   

Św. Sebastian jest patronem chorych na choroby zakaźne, inwalidów wojennych, kamieniarzy, konwisarzy, łuczników, myśliwych, ogrodników, rusznikarzy, strażaków, strzelców, żołnierzy, a także Niemiec oraz Gwardii Szwajcarskiej. Bazylika św. Sebastiana za Murami jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich. 

Św. Szymon urodził się w Lipnicy Murowanej (obecnie diecezja tarnowska) między 1438 a 1440 rokiem. Ukończył studia w Akademii Krakowskiej, po czym wstąpił do zakonu bernardynów. Pełnił funkcję przełożonego w tarnowskim konwencie tego zakonu. Przebywał w Krakowie, gdy w mieście wybuchła epidemia cholery. W tym czasie opiekował się chorymi i udzielał im sakramentów. Sam zaraził się chorobą, przez co zmarł w lipcu 1482 roku.

W 2007 roku papież Benedykt XVI kanonizował Szymona z Lipnicy. Świętemu przypisuje się liczne uzdrowienia.

Wielki Poradnik - "Jak przetrwać epidemię"