Rocznica wyboru Jana Pawła II. W Tarnowie padły wzruszające słowa: "Przez lata byłem tu sąsiadem" [WSPOMNIENIE, WIDEO]

2020-10-16 10:02 AT
Jan Paweł II
Autor: CC BY-SA 4.0 / Wikipedia.org / Mondarte Jan Paweł II

Dzisiaj (16 października) przypada 42. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji przypominamy jedyną wizytę Ojca Świętego w Tarnowie, po jego wyborze na Stolicę Piotrową. Doszło do niej w dniach 9-10 czerwca 1987 roku. Najważniejszym punktem uroczystości była beatyfikacja Karoliny Kózkówny. Oczywiście wcześniej, jeszcze jako biskup krakowski Karol Wojtyła wielokrotnie bywał pod górą św. Marcina.

Tarnów tylko raz dostąpił zaszczytu goszczenia papieża. Jan Paweł II był tu przez dwa dni: 9 i 10 czerwca 1987 roku. Dokonał wówczas beatyfikacji urodzonej w Wał-Rudzie (gm. Radłów) Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy, zabitej przez rosyjskiego żołnierza w czasie I wojny światowej. W czasie wizyty Ojciec Święty wyniósł także ordynariusza tarnowskiego Jerzego Ablewicza do godności arcybiskupa ad personam. 

W Tarnowie Karol Wojtyła bywał jednak wielokrotnie, jeszcze przed wyborem na papieża. Co więcej, był tutaj na niewiele ponad miesiąc przed obraniem go przez kardynałów głową Kościoła katolickiego. 10 września 1978 roku jako biskup krakowski uczestniczył w diecezjalnych uroczystościach ku czci świętego Stanisława ze Szczepanowa i przemawiał na placu Katedralnym.

Swoją bliskość z Tarnowem i całym regionem papież podkreślał podczas homilii wygłoszonej na "Falklandach", w miejscu gdzie obecnie stoi kościół pw. bł. Karoliny Kózkówny - największa świątynia diecezji tarnowskiej. We Mszy św. brało wówczas udział około dwóch milionów osób!

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jan Paweł II w Starym Sączu uczył geografii! Byłeś w miejscach, które wymienił papież? [WIDEO, GALERIA]

- Ta ziemia od lat była mi bliska. Wpatrywałem się z podziwem w uroki jej krajobrazu. Wędrowałem górskimi pasmami i dolinami wzdłuż potoków. Doznawałem wiele gościnności. I jest mi bliski ten Kościół. A chociaż dzisiaj przybywam do Was jako pielgrzym ze stolicy św. Piotra w Rzymie, to przez lata bylem tu sąsiadem i doznawałem dobrego, serdecznego sąsiedztwa. Ewangelia, orędzie ośmiu błogosławieństw, czyż nie jest ono od początku wpisane w dzieje Waszego Kościoła? Czyż nie głosili tego zbawczego orędzia już ci pierwsi święci pustelnicy znad Dunajca, a potem znad słowackiego Wagu - Świerad i Benedykt u samego początku naszych dziejów? A potem Stanisław ze Szczepanowa, biskup i męczennik na stolicy krakowskiej, z którym wiąże się wspólne dziedzictwo wszystkich Polaków. A potem jeszcze Kinga, księżna, matka Narodu i mniszka w starosądeckim klasztorze św. Klary - mówił w Tarnowie Jan Paweł II, wspominając patronów diecezji tarnowskiej.   

Jan Paweł II podczas pobytu w Tarnowie korzystał z gościny miejscowego ordynariusza Jerzego Ablewicza i nocował w Pałacu Biskupim przy ulicy Mościckiego (wówczas Dzierżyńskiego). To w tym miejscu doszło do krótkiego spotkania z młodzieżą. Ojciec Święty, podobnie jak wielokrotnie czynił to w Krakowie na Franciszkańskiej, pojawił się w oknie i pozdrowił zebranych. Ze względu na późną porą spotkanie trwało tylko kilkanaście minut. 

Rezydencja biskupów tarnowskich.
Autor: Adrian Teliszewski To tutaj Jan Paweł II spotkał się z tarnowską młodzieżą.

A jak wyglądał Tarnów w 1987 roku, na kilka godzin przed przylotem papieża do miasta? Zachowało się nagranie wideo z tego dnia.

100. rocznica urodzin Papieża

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.