Koronawirus. Jak przygotować się na szczepienie przeciw COVID-19? ZPS Tarnów przygotował poradnik

Koronawirus. Jak przygotować się na szczepienie przeciw COVID-19? ZPS Tarnów przygotował poradnik
Autor: Shutterstock W Tarnowie działa już punkt szczepień powszechnych, w Krakowie trzy takie punkty mają ruszyć po weekendzie majowym.

W Małopolsce działa już drugi punkt szczepień powszechnych. Po Olkuszu uruchomiono go w Tarnowie, w hali przy ulicy Gumniskiej. Za prowadzenie punktu są odpowiedzialne dwie miejskie spółki: Mościckie Centrum Medyczne i Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie. ZPS przygotował krótki poradnik dla pacjentów czekających na szczepienie. Co trzeba zabrać ze sobą idąc na szczepienie, kiedy należy zjawić się w punkcie, czy seniorom mogą towarzyszyć opiekunowie? Na se.pl przeczytasz, jak przygotować się na szczepienie przeciw COVID-19!

Jak przygotować się na szczepienie przeciw COVID-19?

Punkt szczepień powszechnych w hali przy ul. Gumniskiej w Tarnowie ruszył w środę, 28 kwietnia. Punkt był gotowy do przyjęcia pacjentów już kilka dni wcześniej, jednak nie mógł działać ze względu na opóźnienia w dostawach szczepionek. Z dostępnością preparatów uodparniających na koronawirusa w dalszym ciągu jest problem, dlatego w niektóre dni punkt pozostanie nieczynny. Ustalony termin szczepienia w hali przy ulicy Gumniskiej ma już prawie 6 tysięcy osób. Dla osób czekających na przyjęcie preparatu, ZPS Tarnów opublikował poradnik z informacjami, jak należy przygotować się do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Przede wszystkim nie ma potrzeby przychodzenia do punktu szczepień z dużym wyprzedzeniem. Pacjenci powinni stawić się w punkcie nie wcześniej niż 15 minut przed wyznaczoną godziną. Szczepionki nie przyjmuje się na czczo! Przed przyjęciem preparatu można normalnie zjeść posiłek. Osoby przyjmujące leki nie powinny zapomnieć o ich zażyciu w dniu szczepienia. Pacjenci powinni mieć ze sobą dowód osobisty oraz informację z systemu potwierdzającą datę i godzinę szczepienia. Poniżej pełna lista wskazań, jak należy przygotować się na szczepienie przeciw COVID-19.

PRZECZYTAJ: Tarnów. Młody wandal zdemolował wiatę przystankową. Później awanturował się w autobusie [ZDJĘCIA]

Co wziąć do punktu szczepień? Kiedy się w nim stawić? Czy seniorzy mogą przyjść z opiekunami?

  • W dniu szczepienia zjedz normalnie posiłek (śniadanie, obiad, itp.)
  • Nie zapomnij o codziennych lekach
  • Ubierz się odpowiednio, tak aby szybko odsłonić ramię do szczepienia
  • Zabierz ze sobą dowód osobisty, okulary (jeśli nosisz) i długopis
  • Zabierz ze sobą dokumentację medyczną wraz ze spisem zażywanych leków
  • Przygotuj telefon z SMS z systemu ezdrowie potwierdzający datę i godzinę szczepienia oraz numer pesel- będziesz musiał okazać to przy wejściu na halę.
  • Prosimy, aby przychodzić na szczepienie nie wcześniej niż 15 minut przed umówioną godziną. Osoby przychodzące wcześniej nie będą wpuszczane na halę i zostaną poproszone o powrót o godzinie, na którą się zapisały.
  • Seniorzy potrzebujący pomocy opiekuna mogą wejść wraz z nim do punktu szczepień (jeden opiekun na jedna szczepioną osobę).
  • Stosuj się do wskazań personelu oraz informacji zawartych na tablicach informacyjnych

ZOBACZ: To ostatnia szansa na narty w Tatrach. Tatrzański Park Narodowy zamyka szlaki

ZOBACZ: Koronawirus, 29 kwietnia 2021. Mniej nowych zakażeń i zgonów w Małopolsce [Raport Ministerstwa Zdrowia z 29 kwietnia woj. małopolskie]

Gen. Grzegorz Gielerak: Kina i teatry powinny być otwarte wcześniej [Super Raport]