Laureat Nagrody "Nike" OSTRO o wyroku TK: "Dzień hańby dla Polski, nie wolno milczeć"

Andrzej Stasiuk
Autor: Małgorzata Koniorczyk/CC BY-SA 4.0/wikipedia Laureat Nagrody "Nike" OSTRO o wyroku TK: "Dzień hańby dla Polski, nie wolno milczeć"

Andrzej Stasiuk, polski prozaik i poeta, laureat między innymi Nagrody Literackiej "Nike" oraz jego żona Monika Sznajderman zabrali głos w sprawie wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego prawa do przerywania ciąży. Małżeństwo prowadzące w miejscowości Wołowiec (gm. Sękowa) wydawnictwo "Czarne" nazwało wyrok TK: "czarnym dniem dla polskich kobiet, dla cywilizacji europejskiej oraz dniem hańby dla Polski".

Wczorajszy (22 października) wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający aborcję ze względów eugenicznych za niezgodną z konstytucją RP wzbudził kontrowersje w wielu środowiskach. Głos w sprawie tego orzeczenia w imieniu wydawnictwa "Czarne" zabrali jego właściciele: Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman. W krótkim oświadczeniu umieszczonym w mediach społecznościowych wydawnictwa "Czarne" wczorajszy wyrok został nazwany "barbarzyńskim", a dzień w którym zapadł "czarnym dniem dla polskich kobiet, dla cywilizacji europejskiej, dniem hańby dla Polski". Małżeństwo podkreśliło, że ich oświadczenia nie należy traktować jako deklaracji politycznej, lecz jako "deklarację ludzką". - W takiej chwili nie wolno nam milczeć - napisali Monika Sznajderman i Andrzej Stasiuk. 

Andrzej Stasiuk jest prozaikiem, poetą i dramaturgiem. Napisał między innymi: "Mury Hebronu", "Białego kruka", "Duklę", "Zimę", "Kroniki beskidzkie i światowe", czy "Jadąc do Babadag". Za tę ostatnią książkę otrzymał w 2005 roku Nagrodę Literacką "Nike". Od ponad 30 lat mieszka w gminie Sękowa, gdzie wraz z żoną Moniką Sznajderman prowadzi wydawnictwo "Czarne".

- 22.10.2020 - czarny dzień dla polskich kobiet, dla cywilizacji europejskiej, dzień hańby dla Polski. Wydawnictwo Czarne jest wstrząśnięte barbarzyńskim wyrokiem, jaki wydał dzisiaj Trybunał Konstytucyjny. Jesteśmy całym sercem po stronie kobiet, po stronie humanizmu i humanitaryzmu, przeciwko mrocznym siłom wszystkich fundamentalizmów świata. Jeśli ktoś uważa, że to jest deklaracja polityczna, to się myli - to jest deklaracja ludzka. W takiej chwili nie wolno nam milczeć - czytamy w oświadczeniu wydawnictwa "Czarne", podpisanym przez Monikę Sznajderman i Andrzeja Stasiuka. 

Ginekolog, dr Maciej Jędrzejko: Kobiety będą umierać. Matki i ojcowie będą popełniać samobójstwa [Super Raport]