Miasto włączyło latarnie, a w Tarnowie dalej jest ciemno! Jak to jest możliwe?

2020-06-06 17:23 AT
Uliczna latarnia
Autor: Frauke Riether/cc0/pixabay Większość ulicznych latarni w Tarnowie nie należy do samorządu, ale do spółek skarbu państwa

Miasto od 1 czerwca ponownie włączyło uliczne lampy, które ze względu na oszczędności były wyłączane między północą, a godz. 4.00 rano. Mimo to w Tarnowie dalej jest ciemno. Samorząd za taką sytuację wini firmę Tauron, która do tej pory nie uruchomiła swoich latarni i chce, by to miasto zapłaciło za taką operację.

Od kwietnia uliczne latarnie w Tarnowie były wygaszane między północą, a godz. 4.00 rano. Takie postępowanie tłumaczono oszczędnościami oraz mniejszym ruchem na ulicach, spowodowanym koronawirusową kwarantanną. Od 1 czerwca miasto ponownie włączyło oświetlenie, a w Tarnowie i tak jest ciemno.

Wyjaśnienie tego paradoksu jest w sumie bardzo proste. Otóż większość ulicznych latarni w Tarnowie nie należy do samorządu, lecz do spółek skarbu państwa. Samorząd posiada około 2 tysięcy słupów oświetleniowych, Grupa Azoty około 500, natomiast firma Tauron aż ponad 8 tysięcy. I to właśnie ta spółka robi problemy z ponownym uruchomieniem latarni. 

Jak informuje tarnowski magistrat, Tauron nie ma możliwości zdalnego sterowania ulicznym oświetleniem i pracownicy firmy muszą fizycznie zmienić system włączania i wyłączania latarni w ponad 200 szafkach sterowniczych na terenie Tarnowa. Na dodatek firma za przeprowadzenie tej operacji zażądała od miasta pieniędzy. W Tauronie wyliczono, że za przestawienie systemu działania każdego punktu świetlnego miasto powinno zapłacić i zażądano kwoty ponad 24 tysięcy złotych. Miasto ani myśli ustępować, stąd sprawa utknęła w martwym punkcie.

- Żądana kwota jest niewspółmierna do działań, które ma przeprowadzić Tauron w celu przywrócenia oświetlenia – powiedział dyrektor ZDiK, Artur Michałek.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj!

Maturzyści z całej Polski o egzaminach, nauce w czasie pandemii i rygorze sanitarnym

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.