Mikrochirurg z Limanowej przyszyła rękę po całkowitej amputacji! NIESAMOWITE zdjęcie!

2020-05-26 12:08 AT
Lekarz Anna Chrapusta
Autor: ACh&AZ/CC BY-SA 4.0/wikipedia Urodzona w Limanowej mikrochirurg ma na koncie kilkanaście tysięcy operacji

Pochodząca z Limanowej, a pracująca w Krakowie mikrochirurg Anna Chrapusta odniosła kolejny sukces. W maju przyszyła pacjentowi rękę po całkowitej amputacji. Ze względu na epidemię koronawirusa lekarze musieli operować w specjalnych kombinezonach, co dodatkowo utrudniało im pracę.

Operacja przyszycia ręki po całkowitej amputacji odbyła się w trakcie trwającej epidemii koronawirusa. Według informacji portalu limanowa.in, stan pacjenta był tak poważny, że wymagał natychmiastowej interwencji chirurgicznej, dlatego lekarze nie czekali na wyniki koronawirusowych testów mężczyzny, lecz operowali go w specjalnych kombinezonach, co dodatkowo podniosło skalę trudności zadania.

Pani doktor w mediach społecznościowych podzieliła się efektami swojej pracy. Na jej proflu FB pojawiło się niesamowite zdjęcie przedstawiające przyszytą rękę pacjenta ściskającą dłoń lekarki.

PRZECZYTAJ: Kamienica. W rzece leżało ciało 53-letniego mężczyzny!

Pięć lat temu Anna Chrapusta, wraz ze swoimi asystentami zasłynęła przeprowadzeniem pierwszej w Polsce i trzeciej na świecie replantacji obu odciętych rąk. Młodemu mężczyźnie spod Łodzi ucięła je maszyna. Wybitna mikrochirurg nigdy wcześniej nie ujawniła zdjęć dłoni tamtego pacjenta, zdecydowała się na to dopiero teraz!

PRZECZYTAJ: Tarnów na starych zdjęciach. Zobacz, jak te miejsca wyglądają współcześnie [GALERIA]

Kim jest Anna Chrapusta?

Anna Chrapusta urodziła się 29 grudnia 1971 roku w Limanowej. Studia medyczne ukończyła w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2001 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych, a w 2018 roku stopień doktora habilitowanego na podstawie publikacji „Modyfikacja metody replantacji palców w II strefie Verdana w amputacjach nie-gilotynowych". Specjalizuje się w chirurgii plastycznej oraz chirurgii dziecięcej. Ma na koncie kilkanaście tysięcy operacji. 

Jako pierwsza w Polsce przeprowadziła:

  • zabieg korekcyjno-rekonstrukcyjny z Integrą i hodowlą komórkową autologicznych keratynocytów,
  • zabieg rekonstrukcji nerwu obwodowego u dziecka z użyciem biokompatybilnej wstawki nerwopochodnej Neuragen (w tym pierwsza w Polsce rekonstrukcja tą metodą 3,5-centymetrowego ubytku nerwu przedramienia),
  • obustronną replantację rąk (2015),
  • jednoetapową rekonstrukcję narządu słuchu z jednoetapową rekonstrukcją małżowiny usznej (jako drugi ośrodek na świecie wykonujący takie operacje, 2017).

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ!

Tak gaśnie Kraków. Piękne ujęcia z drona

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.