Nie żyje ks. Józef Pyrek. Był proboszczem parafii w Jankowej

Świeczka
Autor: CC Pixabay.com

Nie żyje ks. Józef Pyrek. Duchowny w 1980 roku został proboszczem nowoutworzonej parafii w Jankowej i stał na jej do czele do 2013 roku, gdy przeszedł na emeryturę. Następnie pozostał w parafii jako rezydent, a ostatnie tygodnie swojego życia spędził w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej w Tarnowie. Pogrzeb ks. Józefa Pyrka zaplanowano na sobotę, 23 stycznia w Jankowej.

Nie żyje ks. Józef Pyrek

Ks. Józef Pyrek zmarł w czwartek, 21 stycznia. Był pierwszym proboszczem nowoutworzonej w 1980 roku parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jankowej. Wcześniej przez sześć lat kierował rektoratem Jankowa. Na emeryturę przeszedł w 2013 roku, ale został w parafii jako rezydent. Ostatnie tygodnie swojego życia ks. Józef Pyrek spędził w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Miał 77 lat.

ZOBACZ: Tego nie wiedziałeś o pogrzebach księży! Różnią się od pochówków osób świeckich

Dzisiaj (22 stycznia) o godz. 16.00 nastąpi wprowadzenie ciała zmarłego do kościoła parafialnego w Jankowej. Uroczystości pogrzebowe również odbędą się w miejscowości, w której ks. Józef Pyrek przez ponad 30 lat pełnił funkcję proboszcza.  Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym w Jankowej rozpocznie się w sobotę (23 stycznia) o godz. 12.00, a po jej zakończeniu ciało zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.  

Kim był ks. Józef Pyrek? Nota biograficzna diecezji tarnowskiej

- Ks. Józef Pyrek urodził się 13 września 1943 roku w Sterkowcu, jako syn Stanisława i Marii z domu Gadziała. Egzamin dojrzałości złożył w Tarnowie w 1961 roku. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, w dniu 4 czerwca 1967 roku w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Tarnów – Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy (od 24 czerwca 1967 roku) oraz Wilczyska (od 24 czerwca 1970 roku). W dniu 18 lipca 1974 roku został mianowany rektorem rektoratu Jankowa, zaś dnia 22 grudnia 1980 roku objął urząd proboszcza nowo utworzonej parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jankowej, który pełnił do 17 sierpnia 2013 roku. Z dniem 18 sierpnia 2013 roku pozostał w parafii Jankowa w charakterze rezydenta. Od 29 grudnia 2020 roku mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Ponadto sprawował obowiązki członka Diecezjalnego Zespołu do spraw Jubileuszu Roku 2000. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1977 diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a w roku 1987 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Małopolska Państwowa Straż Pożarna prowadzi ćwiczenia z ratownictwa lodowego