Nie żyje Zbigniew Kłopocki. Aktor, nestor teatru i porucznik Armii Krajowej miał 96 lat

i

Autor: Archiwum Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie Zbigniew Kłopocki był związany z tarnowskim teatrem od 1972 r.

Odszedł wybitny artysta

Nie żyje Zbigniew Kłopocki. Aktor, nestor teatru i porucznik Armii Krajowej miał 96 lat

2023-09-22 12:57

Nie żyje Zbigniew Kłopocki, aktor od 1972 r. związany z Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, a także weteran i porucznik Armii Krajowej. Artysta zmarł w wieku 96 lat. Pogrzeb Zbigniewa Kłopockiego odbędzie się w poniedziałek, 25 września na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu.

Nie żyje Zbigniew Kłopocki. Nestor teatru i weteran Armii Krajowej miał 96 lat

W wieku 96 lat zmarł Zbigniew Kłopocki, nestor teatru oraz porucznik Armii KrajowejArtysta od 1972 r. był związany z Teatrem im. Ludwika Solskiego w TarnowieNa deskach tego teatru debiutował rolą Jakuba Szeli w przedstawieniu Stefana Żeromskiego „Turoń” w reżyserii Ryszarda Smożewskiego. Wcześniej występował we Wrocławiu, Częstochowie, Bielsku-Białej, Gnieźnie, Gorzowie Wielkopolskim, Jeleniej Górze, Opolu, czy w Wałbrzychu. Przyjaciele wspominają go jako człowieka o wielkim sercu, pasji twórczej, oddanego teatrowi.

Pogrzeb Zbigniewa Kłopockiego odbędzie się w poniedziałek, 25 września o godz. 14.00 na cmentarzu komunalnym w Tarnowie-Krzyżu. Przed uroczystością żałobnicy odmówią różaniec.

Kim był Zbigniew Kłopocki? Nota biograficzna

Jak podaje Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Zbigniew Kłopocki na scenie zadebiutował w 1956 roku w Teatrze w Jeleniej Górze rolą Antoniego i Genio w spektaklu Józefa Blizińskiego „Pan Damazy” w reżyserii Janusza Obidowicza. Wykreował blisko 200 ról scenicznych. Jego kreacje aktorskie można było również zobaczyć w Teatrze Telewizji oraz filmach fabularnych. Tarnowscy widzowie pamiętają postać Dyndalskiego w „Zemście”, czy Puzzo w „Czekając na Godota”, za którą w 2001 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Tarnowa. Inne ważniejsze role to postać Dziada, Sybiraka w „Betlejem polskim” czy Wojewody w „Towarzystwie Pana Brzechwy”.

Sonda
Czy ostatnio straciłeś kogoś bliskiego?
Mural upamiętniający tragiczną śmierć Remigiusza z Krosna