Nigeryjczyk z Litwy udawał Anglika, żeby rozkochać i okraść Polkę! Historia jak z serialu zdarzyła się w rzeczywistości

i

Autor: StockSnap/cc0/pixabay Przez dwa lata internetowej znajomości Polka przekazała oszustowi około 85 tysięcy złotych / zdjęcie ilustracyjne.

Internetowe oszustwo

Nigeryjczyk z Litwy udawał Anglika, żeby rozkochać i okraść Polkę! Historia jak z serialu zdarzyła się w rzeczywistości

2023-02-24 9:53

Choć ta historia brzmi jak scenariusz telenoweli, to wydarzyła się w rzeczywistości. 65-letnia Polka została oszukana przez mieszkającego na Litwie Nigeryjczyka, który podszywał się pod Anglika, żeby rozkochać i okraść kobietę. Pokrzywdzona znała sprawcę wyłącznie z korespondencji w Internecie, ale mimo to przez dwa lata przekazała mu łącznie około 85 tysięcy złotych. 31-latek usłyszał zarzut oszustwa i może trafić do więzienia nawet na 8 lat.

Małopolanka oszukana przez Nigeryjczyka z Litwy. Rozkochał ją i okradł

65-latka z powiatu brzeskiego jeszcze w 2018 roku zawarła feralną, internetową znajomość z mężczyzną podającym się za Anglika. Tajemniczy użytkownik sieci rozkochał w sobie kobietę i manipulując pokrzywdzoną, zdołał skłonić ją do wysyłania pieniędzy. Po kilku miesiącach znajomości, mężczyzna poprosił 65-latkę o pomoc finansową. Powiedział, że ma poważne problemy finansowe spowodowane m.in. napaścią i pobytem w szpitalu. Złapana w sieć jego kłamstw kobieta przelała mu pieniądze. Z biegiem czasu mężczyzna chciał coraz więcej pieniędzy i wymyślał kolejne historie. W trakcie trwania ich internetowej znajomości kobieta przelała oszustowi łącznie około 85 tysięcy złotych za pośrednictwem przekazów pieniężnych na Litwę, realizowanych przez Western Union i Money Gram. W zamyśle sprawcy miało to utrudnić ustalenie jego rzeczywistego miejsca pobytu. Ponadto „Anglik” do odbioru pieniędzy angażował różne osoby narodowości litewskiej, które rekrutował spośród bliższych i dalszych znajomych. W 2019 roku Małopolanka zorientowała się, że jest oszukiwana i zgłosiła sprawę policji

Rozpracowywanie oszusta trwało przez wiele miesięcy. W ramach międzynarodowej współpracy z organami ścigania Litwy zidentyfikowano osoby odbierające pieniądze i ustalono miejsce pobytu tajemniczego internauty, którym w rzeczywistości okazał się 31-letni obywatel Nigerii mieszkający na Litwie. Na podstawie Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego litewscy policjanci przeszukali jego mieszkanie i zabezpieczyli sprzęt elektroniczny, w tym telefony i laptopy, które następnie poddano szczegółowej ekspertyzie. Nieuczciwy mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa i grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Sonda
Padłeś/aś kiedy ofiarą oszustwa internetowego?
Zamaskowany bandyta strzelił do sprzedawczyni, bo nie chciała dać mu pieniędzy. Seria brutalnych rozbojów w Krakowie