NOWA METODA oszustów! Trzy osoby z Sądecczyzny padły ofiarą spoofingu

NOWA METODA oszustów! Trzy osoby z Sądecczyzny padły ofiarą spoofingu
Autor: Free-Photos/cc0/pixabay Troje mieszkańców Sądecczyzny zostało oszukanych na łączną kwotę 55 tysięcy złotych.

Oszuści sięgają po kolejne metody wyłudzania pieniędzy od mieszkańców regionu. W ostatnim czasie najpopularniejszą z nich było podszywanie się pod policjantów, ale to nie jedyny sposób na nielegalny zarobek. Trzy osoby z Sądecczyzny straciły łącznie ponad 55 tysięcy złotych, po tym, gdy otrzymały telefon od rzekomego pracownika banku, który nakazał im zainstalowanie na telefonie aplikacji mającej chronić przed utratą zgromadzonych na koncie środków.

Trzy osoby z Sądecczyzny padły ofiarą spoofingu

W gronie trzech oszukanych osób z Sądecczyzny są dwaj mężczyźni i kobieta. Schemat działania oszustów za każdym razem był taki sam. Ofiara odbierała telefon od rzekomego pracownika banku, który informował o nieprawidłowościach na rachunku bankowym i prosił o zainstalowanie na telefonie aplikacji umożliwiającej zdalne rozwiązanie problemu, bez konieczności składania wizyty w placówce banku. Następnie fałszywi konsultanci prosili o zmianę hasła do bankowości mobilnej, uzyskując tym samym pełny dostęp do rachunków swoich ofiar. Informowali przy tym, że będą przychodziły kody autoryzacyjne, które trzeba im przekazywać. 

PRZECZYTAJ: Koronawirus ZABIŁ oboje małżonków. Zmarli tego samego dnia. "Poszła za nim z miłości"

Pokrzywdzeni postępowali zgodnie z otrzymywanymi instrukcjami, a dzięki temu cyberoszuści przy pomocy kodów BLIK i otrzymanych od ofiar kodów autoryzacyjnych, przelewali środki z kont poszkodowanych na inne konta, zaciągali kredyty lub wypłacali pieniądze z bankomatu. W efekcie sądeczanie stracili łącznie 55 300 złotych. Sądecka policja prowadzi w tej sprawie postępowanie. Wiadomo, że oszuści podszywający się pracowników banku mówili ze wschodnim akcentem. Mundurowi apelują, by nie przekazywać przez telefon danych logujących do kont bankowych i pod żadnym pozorem nie instalować aplikacji polecanych przez "konsultantów", chyba że jest to oficjalna aplikacja mobilna danego banku.  

ZOBACZ: Przepełniony szpital w Nowym Sączu NIE PRZYJMIE Słowaków. Jest nowa lokalizacja

Kierowca porsche prędkość o ponad 100 km/h