Przepełniony szpital w Nowym Sączu NIE PRZYJMIE Słowaków. Jest nowa lokalizacja

Przepełniony szpital w Nowym Sączu NIE PRZYJMIE Słowaków. Jest nowa lokalizacja
Autor: valelopardo/cc0/pixabay Szpital w Nowym Sączu nie ma obecnie wolnych miejsc, by przyjąć zakażonych Słowaków.

Szpital w Nowym Sączu nie przyjmie zakażonych koronawirusem Słowaków. Polska zobowiązała się do pomocy mocniej dotkniętym przez pandemię południowym sąsiadom, jednak wzrost liczby zakażeń w naszym kraju spowodował pogorszenie sytuacji w szpitalach. Nowosądecka lecznica nie ma obecnie wolnych miejsc dla przybyszy zza granicy. Do przyjęcia Słowaków zostały wytypowane dwa inne, małopolskie szpitale.

Szpital w Nowym Sączu nie przyjmie zakażonych Słowaków

W lutym wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapowiedział, że nasze województwo pomoże Słowakom w walce z pandemią koronawirusa. Południowi sąsiedzi Polski w większym od nas stopniu zostali dotknięci rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19, dlatego część pacjentów ze Słowacji miało trafić do polskich szpitali. Chęć pomocy w tej sprawie deklarował dyrektor szpitala w Nowym Targu, rozważany był również wariant, by przybyszy zza granicy ulokować w nowosądeckiej lecznicy. Jak informuje Radio Kraków ten pomysł jest już nieaktualny. Na przeszkodzie stanął wzrost liczby zakażeń, notowany w ciągu ostatnich dni w Polsce. Szpital w Nowym Sączu nie dysponuje obecnie wolnymi łóżkami na oddziale intensywnej terapii, stąd nie jest w stanie przyjąć zakażonych Słowaków.

PRZECZYTAJ: Głupota roku! PIJANY KIEROWCA sam zgłosił się na policję. Od razu stracił prawo jazdy

W tej chwili najbardziej prawdopodobną opcją jest ulokowanie naszych południowych sąsiadów w dwóch innych, małopolskich szpitalach: w Nowym Targu oraz w Gorlicach. Podczas audycji w Radiu Kraków wojewoda małopolski Łukasz Kmita wypowiedział się na temat szpitali tymczasowych, które dotychczas nie zostały uruchomione. Zdaniem wojewody na razie nie istnieje jeszcze konieczność, aby lokować w nich pacjentów. Hala Jaskółka w Tarnowie jest gotowa na przekształcenie w lecznicę, ale szpital tymczasowy zacznie tam działać tylko w przypadku dalszego wzrostu liczby zakażeń. 

ZOBACZ: PROTEST w szpitalu w Gorlicach. Odejdą od łóżek pacjentów?

- Szpitale tymczasowe – hala Jaskółka w Tarnowie, szpital w Krynicy i EXPO w Krakowie – to nasz żelazny bufor. W EXPO zmieniliśmy strukturę szpitala na punkt szczepień. Wykorzystujemy więc potencjał tego miejsca. W przypadku Jaskółki mamy zgromadzone środki z Agencji Rezerw Strategicznych. Jesteśmy gotowi do uruchomienia tego projektu, ale na razie analizujemy przyrost. Nie jesteśmy w takiej sytuacji, że koniecznie musimy dzisiaj ten projekt dokończyć - powiedział w Radiu Kraków Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Udany przeszczep serca we Wrocławskim szpitalu