Tarnów pokazał solidarność z Ukrainą. Zapłonęły żółte-niebieskie znicze [ZDJĘCIA]

i

Autor: Adrian Teliszewski Na demonstrację solidarności z Ukrainą uczestniczy przynieśli ze sobą znicze w żółto-niebieskich barwach.

Schronienie w Tarnowie znalazło ok. 300 osób. Pierwsi uchodźcy zamieszkali w bursie przy ul. św. Anny

2022-03-01 21:25

Z szacunków tarnowskiego magistratu wynika, że około 300 osób, które uciekły z Ukrainy przed rosyjską inwazją znalazło już schronienie w Tarnowie. Większość z nich zamieszkało u swoich krewnych lub znajomych, a także w prywatnych mieszkaniach udostępnionych przez mieszkańców miasta. Od dzisiaj (1 marca) zaczął działać punkt przejściowego zakwaterowania uchodźców w bursie przy ul. św. Anny.

Schronienie w Tarnowie znalazło ok. 300 osób. Pierwsi uchodźcy zamieszkali w bursie przy ul. św. Anny

Dzisiaj (1 marca) rozpoczął działalność punkt przejściowego zakwaterowania ukraińskich uchodźców w bursie przy ul. św. Anny w Tarnowie.  Bursa została wyposażona w łóżka i podstawowe meble, sprawnie działają wszystkie urządzenia sanitarne i kuchnia, jest pełne zaopatrzenie w środki czystości oraz niepsująca się żywność. Zorganizowano również sale zabaw dla dzieci, bowiem założeniem jest, aby kierować tam przede wszystkim matki z małymi dziećmi. Tarnowski magistrat szacuje, że do miasta przybyło z Ukrainy około 300 osób, które uciekły przed rosyjską inwazją. Większość z nich zatrzymało się jednak u swoich krewnych i znajomych lub w prywatnych mieszkaniach udostępnionych przez mieszkańców miasta.

PRZECZYTAJ: Tarnów. Napełniają serce nakrętkami i wkładają w to swoje serca. Pomogli choremu Kacprowi

Jak informuje Urząd Miasta Tarnowa, pierwsi uchodźcy z walczącej Ukrainy pojawili się w Tarnowie już w nocy z 25 na 26 lutego, zostali przez policję skierowani do Centrum Usług Społecznych, którego pracownicy koordynują zakwaterowanie. Były to trzy duże rodziny – łącznie 22 osoby, więc aby ich nie rozdzielać, skorzystano z ofert zakwaterowania w dużych domach zgłoszonych do udostępnienia przez prywatne osoby z Dąbrowy Tarnowskiej i Szczucina. Jedna rodzina została przyjęta w Tarnowie.

ZOBACZ: Szokujący wypadek pod Tarnowem! Awionetka wylądowała na dachu. Pilot w szpitalu [ZDJĘCIA]

W dalszym ciągu trwa zbiórka darów dla Ukraińców. Specjalnym busem z zebranymi już najpotrzebniejszymi artykułami, na granicę polsko-ukraińską wyjeżdża prezydent Tarnowa Roman Ciepiela

- Dostaliśmy informacje, że potrzebne są środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, naładowane powerbanki, aby uchodźcy mieli cały czas czynne swoje telefony, koce i śpiwory, zabieramy też żywność i wodę. Przekażemy pomoc, rozejrzymy się na miejscu, jeżeli będzie taka potrzeba to zabierzemy chętnych na drogę powrotną do Tarnowa. Planuję też spotkać się z prezydentem Przemyśla, aby wymienić doświadczenia i być może skorzystać z ich rozwiązań, bowiem od początku agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę ma on do czynienia z dużymi grupami uchodźców - powiedział Roman Ciepiela.

Sonda
Czy zaangażowałeś się w jakiś sposób w pomoc dla Ukrainy?
Atak nożownika na sprzedawcę sklepu w Medyce