Tarnów. 80. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz. Stąd wywożono ludzi na śmierć

i

Autor: Adrian Teliszewski 80 lat temu z Tarnowa wyruszył pierwszy transport do Auschwitz

Trwa drobiazgowa kontrola

Szef tarnowskiego więzienia odwołany. Niepokojące sygnały o torturach

2024-02-22 11:15

Owiane złą sławą tarnowskie więzienie ma nowego szefa. Ppłk Maciej Możdżeń został odwołany ze stanowiska dyrektora po bardzo niepokojących sygnałach dotyczących tortur, rzekomo stosowanych za murami zakładu karnego znajdującego się przy ul. Konarskiego w Tarnowie. Służba Więzienna przekazała "Super Expressowi", że w Tarnowie trwa "drobiazgowa kontrola" wszczęta po otrzymaniu raportu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. W przeszłości więźniem w Tarnowie był między innymi Artur Szpilka, który opowiedział o pobycie w tym zakładzie karnym.

Szef tarnowskiego więzienia odwołany. Niepokojące sygnały o torturach

Po raporcie przygotowanym przez Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur odwołany został dotychczasowy szef zakładu karnego w Tarnowie ppłk Maciej Możdżeń. W odpowiedzi na pytania "Super Expressu" zespół prasowy Służby Więziennej nie chciał ujawnić dokładnego powodu odwołania funkcjonariusza ze stanowiska, ograniczając się do oczywistego stwierdzenia, że szefów zakładów karnym powołuje i odwołuje Dyrektor Generalny Służby Więziennej. Wiadomo jedynie, że obecnie obowiązki dyrektora zakładu karnego w Tarnowie pełni dotychczasowy zastępca dyrektora.

Zespół prasowy SW nie odpowiedział również, czy wobec któregokolwiek z pracowników tarnowskiego więzienia toczy się obecnie postępowanie dyscyplinarne. Po raporcie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, który zarzucił tarnowskim mundurowym stosowanie zakazanych prawem praktyk została wszczęta "drobiazgowa kontrola" więzienia w Tarnowie. Jej wyniki nie są jeszcze znane.   

- Po otrzymaniu raportu KMPT kierownictwo Służby Więziennej wszczęło drobiazgową kontrolę w Zakładzie Karnym w Tarnowie i dopiero jej ostateczne ustalenia będą podstawą do podejmowania dalszych kroków. Zgodnie z Ustawą o Służbie Więziennej dyrektora zakładu karnego i dyrektora aresztu śledczego powołuje i odwołuje ze stanowiska Dyrektor Generalny na wniosek właściwego dyrektora okręgowego. Obecnie funkcję dyrektora jednostki pełni zastępca - przekazał "Super Expressowi" zespół prasowy Służby Więziennej.

Tak wyglądała CELA w WIĘZIENIU Artura Szpilki. Najgorszy KOSZMAR, straszne warunki

Tomasz Komenda nie żyje. Niesłusznie skazany spędził 18 lat w więzieniu. Miał 47 lat

Artur Szpilka opowiedział o pobycie w Tarnowie. "Tylko godzina spaceru"

Jednym z najbardziej znanych więźniów tarnowskiego zakładu karnego był pięściarz Artur Szpilka. Sportowiec trafił za kraty po wyroku skazującym za udział w bójce pod dyskoteką w Wiśniowej. Po latach Szpilka mocno skarżył się na warunki panujące w Tarnowie

- W Tarnowie dzień spędza się w celi, jest tylko godzina spaceru. Ja biegałem. To był typowy spacerniak, 50 na 50, kółko sto metrów może. Biegałem całą godzinę. Kółek nie liczyłem, w głowie się kręciło - mówił portalowi sport.pl Artur Szpilka.

Rozrywkę dla sławnego osadzonego stanowiły mecze szachowe z innymi więźniami, a także ćwiczenia fizyczne, w tym... podnoszenie 100-kilogramowego mężczyzny, który na nim siadał

Sonda
Czy prace społeczne są skuteczniejszą karą niż więzienie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki