Sztab kryzysowy w Gorlicach! Wyciek nieznanej substancji na terenie dawnej rafinerii Glimar

i

Autor: Tomasz Mikołajczyk/cc0/pixabay Sztab kryzysowy w Gorlicach! Wyciek nieznanej substancji na terenie dawnej rafinerii "Glimar"

Sztab kryzysowy w Gorlicach! Wyciek nieznanej substancji na terenie dawnej rafinerii "Glimar"

2020-07-27 21:36

Na terenie dawnej rafinerii "Glimar" doszło do wycieku nieznanej substancji z dwóch zbiorników o łącznej pojemności 450 metrów sześciennych. Obecnie trwa próba zatamowania wycieku i zbadania skali zagrożenia dla zdrowia ludzi oraz środowiska naturalnego. W tym celu powołano sztab kryzysowy z udziałem burmistrza Gorlic, starosty, a także przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Jak relacjonuje portal Sadeczanin.info do wycieku na terenie dawnej rafinerii "Glimar" doszło dzisiaj (27 lipca) po godz. 16.00. Z dwóch zbiorników o łącznej pojemności 450 metrów sześciennych wydobywa się substancja nieznanego pochodzenia. Na miejsce wezwano strażaków, którzy próbują zatamować wyciek oraz ustalić pochodzenie chemikaliów. Potencjalnie mogą być one szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi, a także mieść wpływ na skażenie środowiska naturalnego.

Powołano sztab kryzysowy z udziałem burmistrza Gorlic, starosty, komendanta Straży Miejskiej oraz przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. 

Rafineria w Gorlicach powstała w 1884 roku i była jedną z najstarszych na świecie. Pod koniec 2004 roku ogłoszono jej upadłość. Przez lata trwał spór sądowy dotyczący praw do terenów po przedsiębiorstwie. W 2012 roku na terenie "Glimaru" zjawił się Krzysztof Rutkowski ze swoimi pracownikami, którzy pomogli przedsiębiorcy Grzegorzowi Wojtaszkowi dostać się na teren dawnej rafinerii.

Portal gorlice24.pl kilka dni temu informował, że w sprawie dawnej rafinerii zapadł prawomocny wyrok. Sąd przyznał prawo własności do terenów po upadłej firmie właśnie Grzegorzowi Wojtaszkowi.

Detonacja bomby