Tarnów. To tam naziści bestialsko katowali ludzi. Jest decyzja w sprawie dawnej siedziby gestapo

Tarnów. To tam naziści bestialsko katowali ludzi. Jest decyzja w sprawie dawnej siedziby gestapo
Autor: Ichigo121212/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Przybliżyła się możliwość realizacji wizji utworzenia Izby Pamięci w kamienicy przy ulicy Urszulańskiej w Tarnowie. To właśnie w tym budynku mieściła się w czasie II wojny światowej katownia gestapo. Podczas spotkania prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli z marszałkiem Małopolski Witoldem Kozłowskim uzgodniono, że zadanie utworzenia placówki przejmie Muzeum Okręgowe, będące instytucją kultury samorządu wojewódzkiego.

Samorząd wojewódzki pokryje koszty stworzenia Izby Pamięci w dawnej katowni gestapo w Tarnowie

Pozostająca od kilku lat w zawieszeniu inicjatywa utworzenia w kamienicy przy ulicy Urszulańskiej w Tarnowie Izby Pamięci, w wyniku spotkania prezydenta miasta Romana Ciepieli z marszałkiem województwa małopolskiego Witoldem Kozłowskim ma być jednak realizowana. Samorządowcy uzgodnili, że to Muzeum Okręgowe w Tarnowie, czyli instytucja kultury województwa małopolskiego, a nie miasto stworzy nową placówkę historyczno-edukacyjną. Środki na realizację inwestycji zapewni małopolski urząd marszałkowski. Kilka lat temu miasto kupiło część piwnic, w których podczas II wojny światowej mieściła się katownia gestapo, jednak nie miało pieniędzy na przekształcenie tego miejsca w Izbę Pamięci. O tragicznej historii tego miejsca świadczą obecnie tylko tablice pamiątkowe, umieszczone na fasadzie kamienicy. 

PRZECZYTAJ: MAKABRA w Woli Kosnowej. Znaleźli DWA CIAŁA. Przerażające podejrzenia [ZDJĘCIA]

– Ustaliłem z panem prezydentem, że wyjdziemy naprzeciw jego prośbie i województwo małopolskie przejmie ten lokal. Oczywiście przejmie to nasza jednostka, czyli Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Jaki będzie docelowy profil tej Izby, nie wiemy. Musimy się nad tym zastanowić. Zapadła decyzja, że to będzie fragmentem dużego Muzeum Okręgowego w Tarnowie – powiedział radiu RDN marszałek Witold Kozłowski.

ZOBACZ: Morderstwo w Woli Kosnowej: Stanisław C. ZASTRZELIŁ żonę z dubeltówki [NOWE FAKTY, ZDJĘCIA]

Chciał zabić prokuratora