W tych składach można kupić węgiel

i

Autor: Shutterstock W tych składach można kupić węgiel

Miasto czeka na węgiel

Tani węgiel. Tarnów gotowy do dystrybucji. Ile kosztuje samorządowy węgiel?

2022-10-14 11:27

Tani Węgiel. Sprawą cen, jak i sprzedaży surowca żyją dzisiaj miliony Polaków. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zadeklarował, że miasto jest już gotowe do jego dystrybucji. Operacja jeszcze nie ruszyła, ponieważ trzeba czekać, aż węgiel dotrze do polskich portów, a sejm uchwali odpowiednią ustawę. Samorządowy węgiel będzie sprzedawany po cenie wynoszącej maksymalnie 2 tysiące złotych za tonę. W składach surowiec kosztuje obecnie nawet 3,5 tys. złotych za tonę.

Tarnów gotowy na sprzedaż węgla, ale trzeba czekać na surowiec

Tarnów jest gotowy na sprzedaż węgla mieszkańcom - zadeklarował prezydent miasta Roman Ciepiela. W tej sprawie odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego, w którym wzięli udział m.in. dyrektorzy wydziałów UMT, miejscy prawnicy, przedstawiciele Centrum Usług Społecznych oraz szefowie miejskich spółek: Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Miejskiego Zarządu Budynków. Służby miejskie mają się teraz zająć weryfikacją potrzeb mieszkańców pod względem zaopatrzenia w węgiel. Surowca nie można zresztą jeszcze sprzedawać, ponieważ... wciąż nie dotarł on do polskich portów. Samorządy czekają również na uchwalenie specjalnej ustawy, która określi szczegóły planowanej operacji. - Czekamy na węgiel. Tarnów jest w każdej chwili gotowy do dostarczenia węgla mieszkańcom. Obecnie nie ma rządowego węgla i nie ma też ustawy, która pozwoliłaby miastu na taką operację. Rząd prowadzi konsultacje - poinformował w mediach społecznościowych prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Ile będzie kosztował samorządowy węgiel?

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu samorządowy węgiel ma być sprzedawany po cenie wynoszącej maksymalnie 2 tysiące złotych za tonę. Ta cena nie obejmuje kosztów transportu surowca do mieszkańców. Planowane jest wprowadzenie limitu na zakup węgla w wysokości dwóch ton na osobę. W grudniu bądź w styczniu będzie możliwość dokupienia kolejnej partii węgla. Obecnie w prywatnych składach węgiel kosztuje, w zależności od rodzaju, od 2900 do 3500 zł brutto za tonę.

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Grobu 16-letniej Pauliny, która zginęła w samochodzie swojego kolegi strzeże cały zastęp aniołów