Tarnów. Napis "TV ŁŻE" nie będzie zamalowany! "Jest świadectwem przeszłości i przestrogą"

2020-07-07 12:32
Tarnów. Napis TV ŁŻE nie będzie zamalowany! Jest świadectwem przeszłości i przestrogą
Autor: Adrian Teliszewski Tarnów. Napis "TV ŁŻE" nie będzie zamalowany! "Jest świadectwem przeszłości i przestrogą"

Pochodzący z lat 80. ubiegłego wieku napis: "TV ŁŻE", znajdujący się na murze przy ulicy Kopernika w Tarnowie ma stać się świadectwem historii oraz częścią Tarnowskiego Szlaku Solidarności. List w tej sprawie napisał do prezydenta Tarnowa Edward Nowak, prezes Stowarzyszenia "Sieć Solidarności". Napis był już kiedyś zamalowany, jednak wskutek działania warunków atmosferycznych znowu można go dostrzec.

Spis treści

  1. "TV ŁŻE" świadectwem historii
  2. Dziwne napisy na tarnowskich murach

"TV ŁŻE" świadectwem historii

Napis: "TV ŁŻE" znajduje się na murze przy ulicy Kopernika w Tarnowie, między klubem Gwiazda, a Szkołą Podstawową nr 24 (dawne Gimnazjum nr 2). Powstał on w latach 80. ubiegłego wieku i był wymierzony w telewizyjną propagandę poprzedniego ustroju. Napis został już kiedyś zamalowany, jednak warunki atmosferyczne sprawiły, że ponownie można go dostrzec. Stowarzyszenie "Sieć Solidarności" chce, by został on odrestaurowany i zabezpieczony tak, by mógł się stać świadectwem historii oraz przestrogą na przyszłość. W planach jest również włączenie go do Tarnowskiego Szlaku Solidarności. W środę, 8 lipca prezydent Tarnowa Roman Ciepiela ma się w tej sprawie spotkać z Edwardem Nowakiem, prezesem Stowarzyszenia "Sieć Solidarności".

- Kilka dni temu dotarła do nas informacja, że (prawdopodobnie wskutek warunków atmosferycznych) na murze przy ulicy Kopernika 7 w Tarnowie ukazał się napis ‘TV ŁŻE” z tamtych czasów gdy walczyliśmy także na murach, przeciwko monopolowi i propagandzie uprawianej w telewizji państwowej. Chcielibyśmy włączyć go dla Tarnowskiego Szlaku Solidarności o którym pisałem powyżej jako unikalny przykład naszej walki na murach o wolne media, o wolność słowa. Uważamy, że należy zachować ten „napis na murze”, dokonać niezbędnej renowacji i ochronić go przed skutkami atmosferycznymi np. w postaci osłonięcia go płytą szklaną, plastikową lub. tp. i zachować jako rzadkie już obecnie świadectwo tamtych czasów i przestroga na dzisiaj i na przyszłość. Takie działanie w roku 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania SOLIDARNOŚCI miałoby ważną wartość - czytamy w liście Edwarda Nowaka, prezesa Stowarzyszenia „Sieć Solidarności" do prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli.

Super Sport 7 VII

Dziwne napisy na tarnowskich murach

Kilka dni temu zajmowaliśmy się dziwnymi i śmiesznymi napisami, które "zdobią" tarnowskie miejsca publiczne. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.