Tarnów. SZOKUJĄCE podwyżki cen gazu i prądu dla szpitala. Widmo zapaści finansowej

i

Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Według prognozy, szpital św. Łukasza w 2022 roku zapłaci za gaz ponad dwa razy więcej niż w 2021 roku.

Tarnów. SZOKUJĄCE podwyżki cen gazu i prądu dla szpitala. "Widmo zapaści finansowej"

2022-01-01 6:00

W 2022 roku wydatki szpitala św. Łukasza w Tarnowie na opłacenie rachunków za gaz i prąd mają wzrosnąć o prawie 7 milionów złotych, co oznacza wzrost kosztów o ponad 100 proc.! Problemem jest przede wszystkim cena gazu. Tarnowska placówka ma w tym roku wydać na gaz 8 milionów złotych, podczas gdy rachunek za rok 2021 opiewał na kwotę 3 milionów złotych. Dyrekcja szpitala liczy na interwencję rządu, bez niej może dojść do zapaści finansowej największej lecznicy w regionie.

Tarnów. Szokujące podwyżki cen gazu i prądu dla szpitala

W 2022 roku nie ma co liczyć na niższe rachunki za energię, a wręcz przeciwnie, koszty dostarczenia prądu i gazu rosną w szokującym tempie. Problem dotyczy nie tylko gospodarstw domowych, ale też instytucji publicznych. Jak podaje Radio ESKA, wstępną kalkulację kosztów dostarczenia prądu i gazu otrzymał już szpital św. Łukasza w Tarnowie. W przypadku największej w regionie placówki leczniczej rachunki za energię wzrosną o ponad 100 proc.! W 2021 roku szpital zapłacił za prąd 2,2 miliona złotych, natomiast w 2022 roku rachunek ma wynieść 3,8 miliona złotych (wzrost o ponad 70 proc.) i to przy zadeklarowaniu niższego zużycia. Jeszcze mocniej szpitalny budżet obciążą rachunki za gaz. W tym przypadku koszty mają wzrosnąć z 3 do 8 milionów złotych rocznie! Dyrekcja placówki liczy na rządową interwencję w tej sprawie. Bez niej może dojść do zapaści finansowej placówki i konieczności zaciągania pożyczek na opłacenie rachunków za energię. 

PRZECZYTAJ: Tarnów. W garażu miał plantację marihuany zamiast samochodu. 32-latek zatrzymany [ZDJĘCIA]

- Dyrektor szpitala Anna Czech spotkała się w tej sprawie z wojewodą małopolskim, który zbiera informacje o proponowanych podwyżkach cen mediów w placówkach publicznych. Dyrektorzy szpitali liczą na interwencję do Rady Ministrów w tej sprawie. Zależy nam na rekompensacie tych podwyżek, albo wprowadzeniu rozwiązań ustawowych, które oddalą widmo zapaści finansowej, które pojawia się w tej sytuacji - powiedział Radiu ESKA Damian Mika, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego im. Świętego Łukasza w Tarnowie.

ZOBACZ: W Tarnowie powstanie nowa fabryka. Zainwestują ponad 3 miliony złotych

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Jasnowidz Krzysztof Jackowski przewiduje co czeka emerytów w 2022