Tarnów: Tak dobrze jeszcze nie było! Według PUP bezrobocia niemal nie ma

2019-12-05 10:18 Adrian Teliszewski
Praca szuka człowieka! Dziś w Wojewódzkim Urzędzie Pracy  Europejskie Dni Pracodawców
Autor: WUP Rzeszów Praca szuka człowieka! Dziś w Wojewódzkim Urzędzie Pracy Europejskie Dni Pracodawców

W Tarnowie spada liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy. Obecnie jest to około 2300 osób, czyli o 544 mniej niż 12 miesięcy temu. Dzięki temu stopa bezrobocia wynosi zaledwie 4,2%, a pracodawcy skarżą się na małą liczbę rąk do pracy. Równie dobrze radzi sobie powiat tarnowski, gdzie liczba osób bez płatnego zajęcia spadła o 960 osób.

PUP podaje dane dotyczące bezrobocia rejestrowanego. Trzeba pamiętać, że nie każda osoba pozostająca bez pracy decyduje się na wizytę w urzędzie i dokonanie rejestracji. Z kolei szeregu wyłączeń dokonuje sama ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Bezrobotnym nie może, więc zostać na przykład ktoś, kto posiada nieruchomość rolną o powierzchni powyżej 2 ha przeliczeniowych, albo pobiera zasiłek stały, lub rentę socjalną.

W październiku stopa bezrobocia dla całej Polski wynosiła 5,1%. To więcej niż obecnie w Tarnowie (4,2%) i minimalnie mniej niż w powiecie tarnowskim (5,4%). Jeszcze lepszym wynikiem może pochwalić się powiat brzeski (4%), natomiast najgorzej sytuacja wygląda w powiecie dąbrowskim (9,5%).

Bezrobocie spada od kilku lat

Jeśli wierzyć danym przedstawianym przez GUS i PUP, gospodarka w Tarnowie od kilku lat ma się świetnie i generuje coraz większą liczbę miejsc pracy. Stopa bezrobocia sukcesywnie spada od kilku lat, często o ponad 1 punkt procentowy rocznie. Od 2014 roku udało się obniżyć jej poziom o ponad połowę:

  • 2014: 9,7 proc.
  • 2015: 8,2 proc.
  • 2016: 7,1 proc.
  • 2017: 6 proc.
  • 2018: 5,3 proc.