Tarnów: Nowy pomysł na walkę ze smogiem. Mieszkańcy będą na siebie donosić?

2019-12-04 16:31 Adrian Teliszewski
Smog
Autor: pixabay.com/JerzyGorecki

Miasto chce skuteczniej identyfikować osoby, które ciągle korzystają ze starych pieców i paliw niskiej jakości, przyczyniając się do powstawania smogu. Ma w tym pomóc specjalny portal internetowy. Służy on do "wyłapywania" szczególnie mocno kopcących kominów. Niektórzy mieszkańcy obawiają się powstania plagi donosicielstwa.

Portal znajduje się pod TYM adresem. Mieszkańcy miasta będą mogli za jego pomocą informować, w kórych miejscach niska emisja jest szczególnie dokuczliwa. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zapewnia, że celem uruchomienia portalu nie jest karanie kogokolwiek, ale uświadamianie o możliwościach zmiany systemu grzewczego.

- Nie chcemy administratorów czy właścicieli dymiących nieruchomości w żaden sposób piętnować, ale chcemy do nich dotrzeć i pomóc im poprzez podpowiedzenie sposobów na wymianę źródeł ciepła czy też pokazanie sposób palenia, dzięki którym piece nie dymią. Może też chodzić o tak proste rzeczy jak zmiana materiału opałowego - powiedział Roman Ciepiela.

Są pieniądze na wymianę źródeł ciepła

Tymczasem najlepszym sposobem na uniknięcie ewentualnych kłopotów związanych z używaniem starych pieców, jest ich zamiana na nowocześniejsze systemy grzewcze. Choć budżet Tarnowa będzie w przyszłym roku mocno okrojony, wydatki na wymianę źródeł ciepła przekroczą 3 miliony złotych.

Osoby, które zdecydują się zamienić ogrzewanie węglowe na ekologiczne mogą otrzymać dotację w wysokości 5 tysięcy złotych. Instalacja kolektorów słonecznych, dzięki pomocy miasta może być tańsza o 4 tysiące złotych, natomiast do paneli fotowoltaicznych magistrat dopłaci 5 tysięcy złotych.

Miasto planuje, że do końca obecnej kadencji samorządu (2023 rok) uda się zlikwidować 1200 z ok. 4000 działających jeszcze pieców węglowych.