Uchodzi za najpobożniejszą w Polsce! Sprawdź swoją wiedzę o diecezji tarnowskiej! [QUIZ]

2019-12-08 11:16
katedra tarnowska
Autor: Adrian Teliszewski Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny powstał w XIV wieku dzięki staraniom założyciela miasta Spycimira Leliwity. Wewnątrz znajdują potężne pomniki nagrobne członków rodziny Tarnowskich.

Diecezja tarnowska została utworzona przez cesarza Józefa II w 1783 roku i od początku była przedmiotem rozgrywki pomiędzy nim, a papieżem Piusem VI. Z tego powodu pierwszy biskup tarnowski Jan Duwall, nigdy nie objął kanonicznie rządów w katedrze pod górą św. Marcina. Diecezja uchodzi obecnie za jedną z najbardziej religijnych na świecie. Liczy ponad 1 milion 100 tysięcy wiernych.

Swoją pozycję diecezja tarnowska zawdzięcza papieżowi Leonowi XII, który zdecydował się przenieść stolicę biskupią z Tyńca do Tarnowa. Na diecezję tarnowską składają się 452 parafie, zgrupowane w 43 dekanaty. Liczba kapłanów sięga 1700. To tylko niektóre informacje dotyczące diecezji tarnowskiej. Więcej można się dowiedzieć rozwiązując nasz quiz.

Zapraszamy do zmierzenia się z 15 pytaniami dotyczącymi diecezji tarnowskiej. Na każde z nich jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź. Wynikiem można się pochwalić na naszym facebookowym fan page'u!